Abdal Basat Alí Muhammad Midžrahí si odpykává trest za vraždu 270 lidí z paluby letu 103, který u Lockerbie explodoval v roce 1988.

Mnozí však s propuštěním nesouhlasí. Představitel USA sdělil BBC, že sice nemá o plánovaném propuštění Midžrahího žádné informace, ale zdůraznil, že americká pozice se nemění a měl by si odsedět celý trest.

I příbuzní po obětech jsou většinou pobouřeni. „Měl Midžrahí nějaký soucit s lidmi, které se chystal vyhodit do povětří a pozůstalými? Myslím si, že ne,“ řekla BBC Kathleen Flynnová, která při útoku ztratila syna.

Na druhou stranu podle Martina Cadmana, který na lince přišel rovněž o syna, byl Midžrahí jen loutkou, který konal, co mu nařídili jiní.

 

Žádné rozhodnutí zatím nepadlo. Ministr MacAskill by ho ale měl učinit do konce měsíce. Alex Salmond, mluvčí skotského premiéra

BBC uvedla, že o předání atentátníka jednali tento týden libyjští zástupci s britskou stranou. Skotský ministr spravedlnosti Kenny MacAskill navíc navštívil Midžrahího ve vězení. Podle stanice panuje souhlas, že by Midžrahí mohl být v Libyji ještě před začátkem ramadánu příští týden.

Libye o transfer požádala loni v květnu a před pár dny obě země podepsaly dohodu o předávání vězňů. Předchozí žádost z října 2008 byla britským odvolacím soudem zamítnuta poté, co lékaři uvedli, že Midžrahí může ještě několik let žít. BBC dodala, že soud většinou žádosti vyhoví, předpokládá-li se, že vězeň před sebou nemá víc než tři měsíce života.

Midžrahí byl odsouzen počátkem roku 2001 a podle verdiktu musí za mřížemi strávit nejméně 27 let.