Jak informovala agentura MTI, policie původně vyšetřovala případ jako nešťastnou náhodu, protože rodině v noci z neděle na pondělí shořel dům. V okolí domu se však následně našly nábojnice z brokovnice a vyšetřovatel nařídil okamžitou pitvu.

"Po pitvě můžeme prohlásit, že oba zemřeli násilnou smrtí. U obou odhalila pitva střelné zranění," uvedl mluvčí policie Péter Papp.

Představitelé romských organizací tvrdí, že dům, kde bydlela romská rodina, shořel v důsledku žhářského útoku. "Někdo jim hodil na dům molotovův koktejl. Když otec zachraňoval před ohněm syna, oba je zastřelili," tvrdí romský aktivista Orbán Kolompár.

V roce 2007 v obci Tatárszentgyörgy zorganizovali pochod členové polovojenské Maďarské gardy. Akce měla cíleně protiromský charakter. Na jejím základě soud loni v polovině prosince rozhodl o rozpuštění Maďarské gardy. Rozhodnutí ještě není pravomocné.
V Maďarsku se množí útoky na Romy. Koncem loňského listopadu zatím neznámí pachatelé hodili granát do pokoje romské rodiny v jihomaďarském městě Pécs. Manželé zahynuli na místě, jejich děti ve věku 5 a 3 roky utrpěly lehčí zranění. Začátkem téhož měsíce zastřelili dva Romy v osadě u obce Nagycsécs na východě Maďarska. Kulky je zasáhly přímo v jejich domě.