Ze 143 přítomných poslanců hlasovalo pro vládní návrh zákona 81, proti 62 poslanců. Pozměnující návrhy opozice neprošly.

Ačkoliv premiér Robert Fico před nedávnem oznámil některé dílčí změny, nejkritizovanější pasáž o právu na odpověď poslanci v zákonu ponechali.

Opoziční poslanec Tomáš Galbavý po hlasování konstatoval, že vládní poslanci splnili objednávku předsedy vlády. "Konečná podoba tiskového zákona je ušitá na objednávku premiéra," uvedl.


Protestní první stránky slovenských deníků:. Proti původnímu návrhu protestovaly před nedávnem slovenské deníky prázdnými titulními stranami. foto: Novinky
Opozice nepřijde na hlasování o smlouvě EU
Expremiér Mikuláš Dzurinda avizoval, že opozice se nezúčastní čtvrtečního hlasování o Lisabonské smlouvě. Vládní koalici chybí pro schválení smlouvy pět hlasů.

"Dnešní hlasování dokazuje, že premiér Fico se rozhodl pro podobný typ robustní politiky, jako Vladimír Mečiar v devadasátých letech. Schválený tiskový zákon je hanebný, omezuje svobodu slova a snižuje demokracii na Slovensku. Jedním z našich prioritních cílů bude tento hanebný zákon změnit," uvedl Dzurinda.

Kritizované právo na odpověď
Zákon stanovuje právo čtenáře na odpověď. Nebude-li ho vydavatel respektovat, bude následovat pokuta.  

Vydavatelé tvrdí, že média budou zahlcena odpověďmi čtenářů, kteří na základě zákona budou mít právo reagovat na pravdivé i nepravdivé informace ve stejném rozsahu.

Koalice v čele s premiérem Robertem Ficem přijala v tiskovém zákonu několik změn, které byly většinou dohodnuty v parlamentních výborech. Kromě vypuštění možnosti ukládat pokuty například za zlehčování válek či drog šlo ovšem spíše o menší zásahy do původního textu.

Vydavatelé chtějí lobbovat u prezidenta
V následujících týdnech by měl zákon podepsat prezident Ivan Gašparovič. Pokud by ho vrátil do parlamentu, musela by ho schválit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy alespoň 76.

"Zákon bude přesně tak špatný, jak jsme o něm mluvili," řekl ČTK šéf Sdružení vydavatelů periodického tisku Miloš Nemeček. Právo na odpověď podle něj zkomplikuje novinářům práci a poškodí zájmy občanů.

Předsedkyně Slovenského syndikátu novinářů Zuzana Krútká ČTK řekla, že se pokusí zvrátit přijetí zákona u prezidenta. "Když nemohou být spokojeni novináři, tak asi nemohou být spokojeni ani občané. Nepříjemné je, že se to silně zpolitizovalo," prohlásila.

Na protest proti připravovanému tiskovému zákonu vyšla před časem většina slovenských deníků s bílou první stránkou.

Deníky na ní otiskly protest proti tiskovému zákonu pod titulem Sedm hříchů tiskového zákona.