"V posledním období čeští turisté scházejí se zraněnými do dolin a na chaty, odkud volají pomoc. Zbytečně se tím okrádají o čas a prodlužují transport zraněných. Stalo se to i v tomto případě. Vrtulník záchranné služby může zasahovat přímo v terénu, v místě, kde se nehoda stala," upozornil Svetoň.

Slovenská horská služba tento týden zachraňovala už tři české turisty. V úterý se postarala o 19letého muže na chatě U zeleného plesa a v pátek si v Nízkých Tatrách zlomil nohu český snowboardista. U 19letého turisty záchranáři zjistili problémy s dýcháním a bolesti v hrudníku. Po ošetření na chatě ho transportovali do Starého Smokovce, kde ho přeložili do sanitky.

V pátek ohlásila skupina českých turistů úraz v Jasné v Nízkých Tatrách. Český snowboardista si při pádu zlomil nohu. Záchranáři ho po ošetření přímo na místě naložili na kanadské sáně.

Transport zraněného z oblasti Kotle Luková do oblasti Záhradky v Demänovské dolině byl podle internetové stránky Horské záchranné služby velmi náročný. Sanitka ho následně odvezla do nemocnice v Liptovském Mikuláši.

Letos v horách nikdo z turistů nezahynul

Letos se ve slovenských horách zranilo několik českých turistů, naštěstí se vše obešlo bez smrtelného úrazu. Začátkem března se těžce zranil český horolezec při výstupu v oblasti Žeruchových věží ve Vysokých Tatrách.

Při lezení spadl ze stěny. Horští záchranáři ho ošetřili přímo na místě a transportovali jej do Starého Smokovce.

V únoru zasáhla lavina čtyři české horolezce v oblasti Malé Zmrzlé doliny. Tři muži se z laviny dostali sami a bez zranění. Žena, kterou vytáhli záchranáři, utrpěla jen lehká zranění.