„Nevěděl jsem tehdy, kdo v letadle sedí,“ řekl Rippert televizní stanici ZDF. „Kdybych to věděl, určitě bych nestřílel. Neznal jsem jej osobně,“ dodal Rippert.

Tento týden se má ve Francii objevit na pultech nová kniha o Saint-Exupérym, z níž citoval nedělník Journal du Dimanche. Rippert v knize pod titulem Saint-Exupéry, l'ultime secret (Saint-Exupéry, poslední tajemství) tvrdí, že Saint-Exupéry letěl se svým strojem P-38 Lightning nejprve pod ním. „Pak jsem jej zahlédl a řekl jsem si: vystřelím na něj,“ líčí Rippert osudnou událost.

Nejprve Saint-Exupéryho letadlo krátce pronásledoval. „Pak jsem klesl níže, zamířil na něj a zasáhl jej.... Teprve později jsem se dověděl, že uvnitř seděl Saint-Exupéry,“ uvedl Rippert, jenž se současně přiznal, že tento Francouz byl jeho oblíbeným autorem. „Jeho knihy byly tak dobré a povzbuzující. Na příbězích, které tak nádherně vylíčil, jsme vyrůstali.“

Nevrátil se z průzkumu

Saint-Exupéry ve zmíněný den dopoledne odstartoval z Korsiky na průzkumný let, který byl součástí aktivit spojeneckých vojsk. Z letu se už nevrátil, přičemž letadlo ani pilotovo tělo se nenašly. Dlouho se pak vedly diskuze, jak vlastně Saint-Exupéry zemřel. Spekulovalo se o technické chybě či dokonce sebevraždě. Podle některým tvrzení spisovatel už nezvládal nároky letů kvůli svému věku.

Až v roce 2000 byly objeveny části jeho stroje ve Středozemním moři poblíž Marseille. Specialisté je však s konečnou platností identifikovali o čtyři roky později.

Spisovatel a pilot Saint-Exupéry, narozený v roce 1900 v Lyonu, se proslavil zejména vlastnoručně ilustrovanou pohádkou Malý princ. Knihu napsal v roce 1943 a na celém světě se jí prodalo více než 80 miliónů exemplářů.