Ministerstvo plánuje stáhnout prince do vlasti, neboť informace o jeho nasazení v provincii Hílmand prosákly do zahraničních médií. Ministerstvo se obává, že by se mohl stát terčem útoku Tálibánu, který je nejaktivnější na jihu země, kde probíhají tvrdé boje.

Zatím však není známo, kdy by se měl Harry vrátit do vlasti.

Příkladný bojovník

Ve čtvrtek britské ministerstvo obrany oznámilo, že princ, sloužící v hodnosti poručíka v pluku Blues and Royals, se účastnil v zemi bojů na frontě. Jeho jednotka je údajně dislokovaná v bývalé madráse spolu s plukem Gurkhů.

"Jeho činnost během operací v Afghánistánu byla příkladná," prohlásil velitel britských sil generál Richard Dannatt. "Byl plně zapojen do bojových operací a vystavoval se stejným rizikům jako kdokoli z vojáků jeho skupiny," dodal podle agentury AP.

Harry, který je třetím v pořadí nástupnické linie na trůn, byl v Afghánistánu nasazen od prosince. O jeho nasazení nebyly podány žádné informace, aby nebyla vyvolávána snaha extremistů zaútočit právě na něj.

Třiadvacetiletý Harry působil se svou jednotkou v jižní provincii Hílmand, kde probíhají již delší dobu nejtvrdší boje s islámskými extremisty a zbytky Tálibánu. V zemi je vedle jiných mezinárodních jednotek pod velením NATO nasazeno 7800 britských vojáků.

Princ Harry velí v rámci pluku průzkumné četě 11 mužů ve čtyřech lehkých obrněných pásových průzkumných vozidlech Scimitar. Posláním jednotky je především bojový průzkum za liniemi nepřítele.