Nařčení se poprvé objevila už měsíc po bitvě u jižního iráckého města Madžar al-Kabir. Nyní ale právníci předložili výpovědi vězňů.

Phil Shiner spolu s Martynem Dayem na tiskové konferenci v Londýně řekl, že Britové Iráčany po tříhodinové bitvě převezli na základnu v Abú Nádží, kde je zabili. Zveřejnili písemná svědectví pěti mužů, kteří popsali, co zaslechli v době svého zadržení na stejné základně. Muži údajně slyšeli jiné zajatce křičet, sténat bolestí a dusit se. Zaslechli také střelbu.

Sami prý byli spoutáni a nuceni nosit začerněné brýle. Na Británii nyní požadují odškodné. „Myslím si, že byli zabíjeni lidé. Nikdy v životě jsem neslyšel takové zvuky. Šokovalo mě to a naplnilo hrůzou,“ řekl jeden z nich.

Shiner s Dayem řekli, že pětice neměla vůbec nic do činění s bitvou známou jako Bitva o Danny Boy. Nepatřili prý ani k povstaleckým milicím Mahdího armády. Právníci ukázali některé záběry mrtvých těl po bitvě.

Zohavená těla

„Povaha a počet zranění Iráčanů jsou nezvyklé. Jak to že spousta Iráčanů byla například střelena do hlavy ze zdánlivé blízkosti, dva z nich měli vydlabané oči, jeden uříznutý penis a jiní známky mučení? To jsou nejjasnější důkazy o systematickém zneužívání a selhávání až na nejvyšších armádních a civilních politických úrovních,“ řekl Shiner a vyzval Scotland Yard, aby od vojenské policie převzal vyšetřování.

Shiner přiznal, že se jeho důkazy zakládají na tvrzeních svědků, kteří měli v inkriminované době zakryté oči. Navíc nebyla nikdy vykonána pitva na dvacítce těl mrtvých Iráčanů. „Může být, že se nic z toho nestalo. Potřebujeme ale veřejné vyšetřování k potvrzení faktů,“ dodal.