Asociační smlouva je prvním krokem na cestě ke vstupu do unie a nyní je ohrožena. "Můžeme s Bruselem spolupracovat pouze tehdy, když bude Evropská unie plně garantovat suverenitu a nedotknutelnost Srbska v mezinárodně uznaných hranicích," prohlásil Koštunica.

Koštunicova vládní Demokratická strana Srbska (DSS) rovněž protestovala proti plánu EU vyslat do Kosova policejní a civilní misi. Na odjezdu 1800 expertů do srbské provincie už se členské státy unie dohodly, podle Koštunicy by však vstup mise na srbskou půdu mohl vést k vážným problémům mezi Srbskem a EU.

Budeme vojensky neutrální!

Srbský premiér také jednoznačně vyloučil možné členství své země v Severoatlantické alianci. "Vzhledem k roli NATO při rozdělení Srbska a ke ztrátě 15 procent našeho území musíme vyhlásit vojenskou neutralitu," vysvětlil Koštunica svou pozici. Zablokování dalšího sbližování s NATO a s EU kvůli evropskému postoji ke Kosovu podle premiéra bude základní linií srbské zahraniční politiky a podmínkou pro přežití státu.

Evropská unie společně s USA označila na středečním zasedání Rady bezpečnosti OSN možnost shody o budoucnosti Kosova za vyloučenou. Obě mocnosti také odmítly ruský a srbský požadavek pokračovat v jednáních. Ministr zahraničí Slovinska, které bude v prvním pololetí roku 2008 unii předsedat, ve čtvrtek rovněž prohlásil, že EU musí být připravená pomoci Kosovu na jeho cestě k nezávislosti.

Kosovo možná bude samostatné

Albánci, kteří tvoří 90 procent obyvatel Kosova, dávají opakovaně najevo, že se Srbskem dále vyjednávat nebudou a vyhlásí samostatnost v případě nutnosti i jednostranně. Ačkoli se čeká, že se albánští politici k tomuto kroku odhodlají někdy v prvním čtvrtletí příštího roku, přesný termín zatím není jasný. Bělehradský deník Večernje novosti nicméně dnes přišel s informací, že Kosovo vyhlásí nezávislost 6. února 2008.

S odvoláním na diplomatické zdroje srbský deník dále uvádí, že Kosovo jako první vzápětí uznají Albánie, Slovinsko a Rakousko. Kosovskoalbánský list Zeri v posledním vydání ale píše, že konkrétní kroky vedoucí k samostatnosti Kosova zahájí albánští předáci už v prvních týdnech nového roku.

Postoj členských státu EU k budoucnosti Kosova není jednotný. Nejsilněji proti nezávislosti srbské provincie vystupuje Kypr, proti jsou také Slovensko, Rumunsko nebo Řecko. Kosovští představitelé se však chystají i přes nesouhlas Srbska jednostranně vyhlásit samostatnost v první polovině příštího roku.