"Neznamená to, že přiznáváme Rusům právo na spolurozhodování, budeme o ní rozhodovat sami," zdůraznil Sikorski. Přesto ještě v prosinci do Polska přijede náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Kisljak, který představí polské vládě stanovisko Moskvy ohledně základny. Jednat bude s Witoldem Waszczykowským, hlavním polským vyjednavačem ohledně základny. Sirkoski uvádí, že se schůzka koná na přání USA

Lavrov po setkání se Sikorským uvedl, že by Rusko bylo pro, aby základna byla projektem mnoha stran a nikoliv pouze americkým, informoval deník Gazeta Wyborcza.

Setkání šéfů polské a ruské diplomacie může podle politologů znamenat nikoliv přelom, ale novou linii mezi Varšavou a Moskvou. Na začátku příštího roku polský premiér Donald Tusk navštíví v Kremlu ruského prezidenta Vladimira Putina. Chce uvolnit napětí mezi zeměmi.

Napětí mezi Ruskem a USA trvá

Program spolupráce NATO a Ruska pro příští rok se v Bruselu nepodařilo schválit, i když jeho součástí je společný boj proti terorismu. Podle Lavrova podepsání dohody zablokovaly Spojené státy, která trvaly na tom, aby Rusko neodstoupilo od Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE).

"Všechny členské země aliance vyzývaly Moskvu, aby nepřistupovala k moratoriu a v otázce protiraketové obrany se alespoň na něčem s Američany dohodla," poznamenal ruský ministr zahraničí. Země NATO podle Lavrova ultimativně trvaly na tom, aby v programu spolupráce Rusko-NATO pro příští rok byla věta, že všechny signatáři budou dodržovat podmínky smlouvy CFE. "To je ale proti zákonu, který podepsal prezident Vladimir Putin a který se týká pozastavení platnosti CFE", dodal Lavrov.

Rusko už schválilo zákon, na jehož základě podmínky CFE opustí v noci z úterka na středu. Ruská armáda se tak přestane řídit omezeními počtu vojáků a techniky, které platilo od roku 1990 a přestane také předávat Západu veškeré informace o rozmístění a počtech jednotek. Moskva ze smlouvy vystoupila, neboť západní země dosud neratifikovaly modernizovanou podobu CFE, domluvenou kvůli rozšíření NATO v roce 1999 v Istanbulu.

Rusko spolupracovat bude

"Dokument o spolupráci Rusko - NATO obsahuje věci důležité pro nás i pro NATO včetně realizace programu boje s terorismem, společnou práci na upevnění spolupráce v oblasti zbraní hromadného ničení, boj s hrozbou narkotik, katastrofami způsobenými technikou či řízení leteckého provozu v blízkosti hranic Ruska a států NATO," poznamenal Lavrov. Spolupráce v mnoha oblastech podle něj bude i přesto v roce 2008 pokračovat.