Topolánek připomněl, že ve středeční odpovědi Washingtonu je i požadavek Prahy na začlenění americké základny do budoucího systému NATO. "To jsem slíbil a to budu plnit," zdůraznil.

Maďaři uvítali, že o vybudování amerického protiraketového systému ve střední Evropě se bude mluvit v rámci aliance. "České stanovisko je velice korektní," prohlásil na tiskové konferenci Gyurcsány. Uvedl, že bude-li radar v Česku a rakety v Polsku, bude "deštník" chránit i značnou část Evropy - proto se to týká celé Evropy. Vyvracel ale názory, že Maďaři se dívají na americké záměry skepticky.

Gyurcsány soudí, že Praha i Varšava mají právo uzavřít se Spojenými státy bilaterální dohodu. Na druhou stranu očekává, že současně budou o svých záměrech informovat své sousedy a spojence. "Česká republika tomu rozumí, žádná kritika tady není," dodal. 

Obavy sousedů

Jednání s Washingtonem je na samém začátku, nelze tedy zatím hovořit o podmínkách a detailech, vysvětlil Topolánek. "Není nic vyjednáno, teprve jsme stanovili parametry vyjednávání," řekl předseda vlády a dodal, že chápe obavy některých evropských států ze silného tlaku Ruska, které záměry Američanů v Polsku a Česku vnímá jako ohrožení sféry svého vlivu.

Plánovaný americký radar se stal překvapivě klíčovou otázkou nedávné schůzky ministrů Rakouska a ČR, přičemž odsunul na vedlejší kolej i Temelín. [celá zpráva] Německo požaduje jednat o radaru v rámci NATO. [celá zpráva] Washington přitom chce, aby radar byl pouze bileterální otázkou. [celá zpráva]

Visegrádský blok by měl spolupracovat v EU

Gyurcsány a Topolánek hovořili i záměrech budoucího českého předsednictví v EU. Mottem má být Evropa bez bariér a hlavním cílem odstranění překážek bránících volnému pohybu lidí, služeb či kapitálu. Topolánek věří, že tyto cíle bude snazší prosadit, shodnou-li se na nich nejdříve Češi s Poláky, Slováky a Maďary, proto nabídl, že formulovat postoje v rámci takzvané visegrádské čtyřky (V4). "Je to obrovská příležitost pro všechny čtyři státy visegrádské skupiny, aby demonstrovaly, že nejsou přítěží EU, ale naopak - že jsou plně integrovány," míní šéf české vlády.

Už ráno přijal českého premiéra maďarský prezident László Sólyom.