Podle Pötteringa Giertychova brožura "vážně porušuje základní lidská práva a zvláště lidskou důstojnost".

Sedmdesátiletý europoslanec ve svém pamfletu například odsuzuje vyučování biologie, brojí proti indoktrinaci sexuální výchovou či nemorální hudbě. Giertych se rovněž pouští do rozboru mentalit různých etnických a kulturních skupin. O Židech třeba píše: "Dávají přednost tomu žít odděleně."

Aféra kolem kontroverzní brožury se v Evropském parlamentu rozhořela v půli února. Ačkoli se rychle vyjasnilo, že sněmovna na vydání knihy s parlamentním logem finančně nepřispěla, všechny hlavní politické skupiny v parlamentu jednomyslně odsoudily obsah publikace. Je prý "rasistický, xenofobní a sexistické povahy".

Na úvod středečního jednání ve Štrasburku Pöttering řekl, že se jeho kancelář snažila s Giertychem spojit, aby mu dala možnost se v plénu hájit proti zvažovanému trestu, ale nepodařilo se jí ho kontaktovat. Důtka je nejmírnějším trestem, jaký může předseda Evropského parlamentu udělit. Dalšími tresty mohou být pozastavení denního finančního příspěvku poslanci nebo jeho dočasné vyloučení ze schůzí parlamentu a výborů. Poslanec může být dokonce dočasně nebo úplně zbaven některých svých funkcí.

Europoslanec Giertych je otcem polského vicepremiéra a ministra školství Romana Giertycha. Ten je současně šéfem vládní strany Liga polských rodin, známé ultrakatolickými a nacionalistickými názory. [celá zpráva]