"Nyní je doba na důkladnou analýzu," dodal Szczyglo s tím, že vláda chce, aby všechna její rozhodnutí vedla ke zvýšení bezpečnosti země. Polský vojenský atašé v Moskvě Andrzej Lewandowski týž den podle serveru Space Wars řekl, že země může nabídku přijmout, neboť očekává "do pěti, šesti let" hrozbu z Íránu, ne z Ruska či Běloruska. Atašé podle AFP dodal, že zatímco vláda umístění střel podporuje s 38 procenty Poláků, naopak 45 procent z nich je proti.

Ruské obavy z amerického raketového deštníku tlumil i polský velvyslanec Jerzy Bahr: "Nedovedu si představit, že by politika uskutečňovaná Polskem byla protiruská. Je v našem zájmu mít dobré vztahy se sousedy," prohlásil.

Szcyglovo vyjádření naznačuje, že možným důvodem odchodu předchozího ministra obrany Radka Sikorského mohly být skutečně jeho postoje k základně. [celá zpráva] Sikorski má silné vazby na USA, v říjnu 2005 působil ve Washingtonu v konzervativním podnikatelském institutu. Jeho žena je Američnaka.

Kritici základně vyčítají, že má chránit jen USA, a ne samotné Polsko. Poláci proto požadovali ochranu svého území raketami Patriot. [celá zpráva]