Podle ankety provedené v prosinci 2005 vyhledalo v uplynulém roce profesionální pomoc kvůli duševním potížím 13 procent občanů EU. Nejčastěji to udělali Litevci (22 procent) a Slováci (18 procent). Češi jsou na průměru EU, nejméně byli u lékaře kvůli takovým problémům Malťané (devět procent).

V posledních čtyřech týdnech se 62 procent Čechů a 63 procent Slováků cítilo pořád nebo skoro pořád šťastně, zatímco průměr v celé unii je 65 procent. Nejšťastnější byli Nizozemci (83 procent), Irové (82 procent) a Belgičané (80), na opačném konci žebříčku jsou Estonci, Italové (po 48 procentech) a Lotyši (42 procent).

Celkem 72 procent Slováků a 71 procent Čechů uvedlo, že se za poslední měsíc většinou cítilo klidně a vyrovnaně - oproti průměru EU 63 procent. Nejklidnější jsou Finové (83 procent), Dáni (80 procent) a Nizozemci (76), nejhůře na tom v tomto směru byli Slovinci (52), Portugalci (50) a Italové (46).

Deprese Čechů nemají vliv na práci

Podle průzkumu Češi, kteří se cítili v depresi nebo měli úzkostné stavy, jen v 12 procentech uvedli, že udělali méně práce, než chtěli. Je to nejméně v celé EU, kde je průměr 18 procent. Největší vliv měly duševní problémy na práci Estonců (29 procent), Poláků a Slováků (po 28 procentech).

Do zaměstnání kvůli nim nešlo za poslední čtyři týdny v průměru šest procent Evropanů - nejméně v ČR a Maďarsku (po třech procentech), nejvíce v Nizozemsku (13 procent) a Litvě (12).

Na 37 procent Evropanů je přesvědčeno, že lidé s psychickými potížemi jsou nebezpeční pro okolí. Myslí si to 48 procent Čechů. Největší předsudky mají Lotyši (68), Litevci (63)a Estonci (60).

Pětina Čechů si myslí, že za deprese si lidé můžou sami

Na 63 procent lidí v EU si myslí, že takoví lidé jsou nepředvídatelní. V ČR a dalších čtyřech zemích (v pobaltských státech a na Kypru) je o tom přesvědčeno 76 procent respondentů, nejvíce za Řeckem (77 procent).

Čtrnáct procent obyvatel EU se domnívá, že lidé s psychickými potížemi si za ně mohou sami. V ČR to je 21 procent. Nejvíce jsou tohoto názoru Italové a Lotyši (po 28 procentech).