Hlavní obsah
Ukrajinský ministr spravedlnost Denys Maljuska Foto: Profimedia.cz

Zveřejnění odměn rozčililo ukrajinského ministra. Manželce totiž zatajil nečekaný příjem

Na mimořádně vysoké odměny vládních úředníků koncem loňského roku si chtěli v pátek posvítit ukrajinští poslanci. Kvůli demisi premiéra na interpelace ale vůbec nedošlo. Podle médií si ministři a další státní zaměstnanci přišli na statisícové až milionové odměny, zatímco běžné příjmy se pohybují v řádu tisíců hřiven.

Ukrajinský ministr spravedlnost Denys Maljuska Foto: Profimedia.cz
Zveřejnění odměn rozčililo ukrajinského ministra. Manželce totiž zatajil nečekaný příjem

Ministr spravedlnosti Denys Maljuska si loni stěžoval, že pokud jeho měsíční příjem nestoupne alespoň na 80 tisíc hřiven, dlouho ve funkci nevydrží. V prosinci dostal odměnu 226 tisíc hřiven. Po zveřejnění částky si stěžoval, že se ho manželka ptala, „kde jsou peníze“. Doma totiž celou sumu nepřiznal s tím, že musel zaplatit daně.

Podle médií si „šokující“ odměny nechali „pod stromeček“ vyplatit úředníci z ministerstva kultury, mládeže a tělovýchovy. Anatolij Maksymčuk, první náměstek ministra, obdržel asi 405 tisíc hřiven (přes 380 tisíc Kč) a podobně si polepšila i řada dalších náměstků.

Kritiku loni sklidilo vedení energetické společnosti Naftohaz, když oznámilo, že si vyplatí 29 milionů dolarů (přes 656 milionů korun) odměn z kompenzace ve výši 2,9 miliardy dolarů, kterou koncem roku Ukrajině vyplatilo Rusko. „Je nepřijatelné, když důchodce má dva tisíce hřiven (1885 Kč) a někdo další půl milionu,“ zlobil se David Arachmija, šéf parlamentní frakce vládní strany Služebník lidu.

Pozornost upoutal i Ihor Smiljanskyj, generální ředitel Ukrpošty. Ten údajně měsíčně bere téměř 1,9 milionu hřiven a jeho příjem je vyšší, než má prezident USA. Roční plat Donalda Trumpa je podle médií 400 tisíc dolarů, zatímco roční příjem šéfa ukrajinské pošty vyčíslili v přepočtu na zhruba 950 tisíc dolarů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků