Hlavní obsah

Zakryté stránky deníku Anne Frankové skrývaly sprosté vtipy a nemravnosti

Muzeum Anne Frankové v Amsterodamu v úterý zveřejnilo dvě stránky z deníku této židovské dívky, které byly dosud zakryté hnědým papírem, a tudíž nečitelné. Text se expertům Domu Anne Frankové a odborníkům z dalších nizozemských institucí podařilo rozluštit po letech snah díky novým technologiím, například fotografováním ve vysokém rozlišení.

Zakryté stránky deníku Anne Frankové skrývaly sprosté vtipy a nemravnosti

Muzeum na Twitteru uvedlo, že text obsahuje pět přeškrtnutých vět, čtyři sprosté vtipy a 33 řádků úvah o sexuální výchově a prostituci. Podobné vtipy a pasáže týkající se sexuální výchovy jsou v Anniných textech poměrně časté, připomnělo muzeum.

Deník Anne Frankové se stal jedním ze symbolů tragického osudu miliónů lidí židovského původu, pronásledovaných a zavražděných nacisty. Zmíněné stránky zakryla dívka patrně v obavách z toho, že by si je mohli přečíst i další obyvatelé jejího amsterodamského úkrytu, uvedl ředitel Domu Anne Frankové Ronald Leopold.

Experti představili v úterý v Amsterodamu dvě nově rozluštěné stránky deníku Anne Frankové

Foto: ČTK/AP

Anne Franková začala deník psát ve 13 letech v úkrytu, který byl pak pravděpodobně prozrazen. Ani ne šestnáctiletá Anne zahynula v březnu 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen, který o pouhý měsíc později osvobodila britská armáda. Deník vyšel poprvé před 70 lety, 25. června 1947.

Fotografie Anne Frankové za ředitelem jejího fondu Ronalda Leopolda během tiskové konference k představení nově rozluštěných stran dívčina deníku

Foto: ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků