Hlavní obsah
 

Za den jsme zasáhli v Sýrii 55 cílů, chlubí se Rusko

Rusko v sobotu oznámilo, že vystupňovalo svou leteckou kampaň proti ozbrojencům z hnutí Islámský stát (IS) v Sýrii. Za posledních 24 hodin Rusové uskutečnili 64 leteckých výpadů a zasáhli 55 cílů, oznámilo ministerstvo obrany. Podle místních pozorovatelů ale několik náletů zasáhlo oblasti na západě země, kde islamisté téměř nejsou, uvedla agentura Reuters.

 
Za den jsme zasáhli v Sýrii 55 cílů, chlubí se Rusko

Rusko, které je jedním z hlavních spojenců syrského prezidenta Bašára Asada, začalo s bombardováním v Sýrii 30. září.

Jak Moskva uvedla, cílem jejich leteckých úderů jsou ozbrojenci z hnutí Islámský stát, ale i z dalších „teroristických” skupin. Syrští povstalci i západní státy obvinili Moskvu, že je její letecká kampaň, která je doplněná pozemními útoky syrských jednotek, zacílena hlavně na povstalecké skupiny, které nemají s islamisty nic společného. Mezi těmito skupinami jsou i bojovníci vycvičení Spojenými státy.

Ruská stíhačka Su-34 při náletech na Sýrii na snímku zveřejněným ruským ministerstvem obrany.

Foto: Handout, Reuters

Podle mluvčího ruského ministerstva obrany Igora Konašenkova zasáhli Rusové v Sýrii za uplynulých 24 hodin 55 cílů. Tyto cíle měl podle něj pod kontrolou Islámský stát a patřily "militantům a teroristům". Šlo prý zejména o řídicí střediska, sklady zbraní a výcvikové základny v provinciích Rakka, Hamá, Halab a u Damašku.

Civilisté stojí u trosek domu ve městě Maasran na jihu Sýrie, které podle aktivistů zasáhlo ruské bombardování.

Foto: Khalil Ashawi, Reuters

První ze jmenovaných provincií leží na východě Sýrie a patří mezi baštu islamistů, ostatní zmíněné provincie se nacházejí na západě země a islamisté tam nemají příliš velkou moc, poznamenala agentura Reuters.

Právě v Halabu ovšem bojovníci IS v posledních dnech významně postoupili a obsadili několik vesnic, které měly dosud pod kontrolou jiné povstalecké skupiny.

Zabíjejí civilisty, kritizují Rusko Britové

Aktivitu ruského letectva kritizoval britský ministr obrany Michael Fallon, podle kterého existují důkazy, že Rusové používají nenaváděnou munici v obydlených oblastech, zabíjejí civilisty a bombardují Syrskou svobodnou armádu (FSA) bojující proti prezidentovi Bašárovi Asadovi. Britský premiér David Cameron tvrdí, že Rusové útočí v těch částech Sýrie, jež neovládá IS, ale jiní odpůrci syrského režimu. Moskva obvinění odmítá.

Opoziční skupiny, které bojují proti Asadovi, označily Rusko a dalšího spojence Damašku Irán za okupanty. Vyzvaly ke sjednocení do aliance, která bude společně proti tomuto novému nepříteli bojovat. Legitimním cílem je podle těchto skupin jakákoli okupační síla v Sýrii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků