Hlavní obsah
Migranti v registračním středisku v Erdingu nedaleko německého Mnichova Foto: Michaela Rehle, Reuters

Za běženci v Německu již brzy přijdou rodiny

Německé úřady očekávají, že k půl miliónu běženců ze Sýrie by mohl v nejbližších měsících přibýt stejný počet rodinných příslušníků. Přestože se úřad pro migraci snaží tlumit vášně s tím, že počet migrantů v zemi se maximálně zdvojnásobí, ozývají se hlasy, že odhady jsou záměrně podhodnocené.

Migranti v registračním středisku v Erdingu nedaleko německého Mnichova Foto: Michaela Rehle, Reuters
Za běženci v Německu již brzy přijdou rodiny

„Loni jsme zaregistrovali 428 tisíc syrských utečenců, v prvních pěti měsících letošního roku jich přišlo dalších 72 tisíc. Odhadovali jsme, že za každým běžencem přijde v průměru jeden člen rodiny, jejich počet se tudíž zdvojnásobí,” řekla televizi SAT 1 Brigitte Krugerová ze Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky.

Tento odhad pocházel z doby, než Spolková republika minulý měsíc změnila zákony tak, aby většina Syřanů získala jen dočasnou ochranu a neměli tak nárok na sjednocení rodin. Pokud podle německých zákonů utečenec obdrží azyl, má právo přivést s sebou manžela, manželku, děti nebo rodiče.

„Nakonec jich tedy může být méně a už vůbec se nenaplní katastrofické předpovědi, podle nichž se počet utečenců zečtyřnásobí,“ dodala Krugerová.

Pochyby: odhad je prý uměle snížen

Judith Rachenmüllrerová, radní za SPD z Essenu, však oficiální odhady považuje za záměrně nízké. „Z toho, co vím, na každého z našich Syřanů vychází šest příbuzných. Řeči o jednom mě docela pobavily,“ řekla.

Německý ministr vnitra Thomas de Maizière ve čtvrtek připomněl, že letos by mělo zemi opustit sto tisíc utečenců – buď dobrovolně, nebo deportacemi.

„To je dobré číslo, avšak není dost dobré. Musíme proto pokračovat, abychom zaručili, že každý, kdo má odejít z naší země, tak skutečně i udělal,“ řekl v Berlíně na poradě se zemskými ministry vnitra.

Paříž chce zřídit oficiální tábor

Pařížská starostka Anne Hidalgová ve čtvrtek stanici Europe 1 potvrdila, že ve městě zřídí první oficiální přijímací a ubytovací zařízení pro migranty.

„Opatření mají předejít vytváření provizorních táborů,“ řekla s tím, že jeden z nich vyrostl v parku Jardins d’Éole v severní části centrální Paříže.

„Přibližně 700 až 800 lidí tam žije v nepřijatelných podmínkách. V současnosti vyhodnocujeme možnou využitelnost několika lokalit,“ dodala. Nové zařízení by podle Hidalgové mělo migrantům poskytovat poradenské a překladatelské služby, přičemž kapacitu neupřesnila.

V posledních dvanácti měsících úřady odstranily 23 takových táborů. Na původních místech však rychle, zpravidla do měsíce, vyrostly nové.

Řecko: pomoc z EU spolykají uprchlíci

Finanční pomoc, kterou Atény dostaly od EU, je Řecku téměř k ničemu, protože tyto prostředky jsou používány na zvládání uprchlické krize. Ruské stanici RT to řekl Nikos Xydakis, náměstek řeckého ministra zahraničí.

Zároveň vyčetl Bruselu, že neplní své závazky. „Byly nám slíbeny peníze, na které čekáme. Pomoc nepřišla včas,“ postěžoval si řecký politik s tím, že Atény od Unie nyní očekávají „účinnou solidaritu“.

Situaci země přirovnal k dvojsměrné transfuzi. „V jedné ruce máme přívod krve, z druhé ruky nám zase odtéká,“ tvrdí náměstek ministra.

Xydakis zároveň řekl, že Řecko zvládlo udržet věci pod kontrolou, ačkoliv do země v průběhu jednoho roku přišel více než milión lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků