Hlavní obsah

VIDEO: Na Marsu lze pěstovat rostliny, dařilo by se tam chřestu

První analýza půdy z Marsu ukázala, že je vhodná pro růst rostlin. Vědci uvedli, že v alkalické zemině z Marsu by mohl dobře růst chřest. Horší by to už bylo s jahodami, které vyžadují kyselou půdní reakci.

VIDEO: Na Marsu lze pěstovat rostliny, dařilo by se tam chřestu

Rozbor vzorků, jež odebrala robotická paže sondy, podle expertů NASA ukázal, že marsovská půda je mnohem více alkalická, než se očekávalo. Má pH mezi 8 a 9, řekl Sam Kounaves z americké NASA, který vede program chemické analýzy půdy na sondě Phoenix, jež přistála 25. května v polární oblasti rudé planety.

"Našli jsme živiny, které jsou nutné pro podporu života, ať už v minulosti nebo v budoucnosti," řekl Sam Kounaves. "Není tu nic, co by vylučovalo život. Není v ní nic jedovatého. Je to podobný typ půdy, jaký nejspíš máte na dvorku. Některé typy rostlin by byly šťastné, kdyby mohly růst v těchto půdách. Mohli byste na ní velmi dobře mohli pěstovat chřest," sdělil Kounaves.

Vzorek půdy byl analyzován ve speciální pícce, kde se nejprve smísil s vodou, která se vezla ze Země, a zahřál na tepotu 1800°F. Uvolnil se z ní kysličník uhličitý a voda. Test rovněž potvrdil, že v půdě je přítomen hořčík, sodík, draslík a chloridy, tedy látky potřebné pro růst rostlin.

Jediné, co v marsovské půdě chybí, jsou organické zbytky. Z výsledků tedy neplyne, zda na Marsu někdy existoval život, alespoň na úrovni mikrobů. Pozemské rostliny by pro svůj růst navíc potřebovaly další živiny - uhlík, dusík a vodík, též by musely být chráněny před silným ultrafialovým zářením a chladem.

Sonda Phoenix přistála v severní polární oblasti "rudé planety" po desetiměsíční cestě 25. května a její mise má trvat nejméně tři měsíce. Jejím hlavním úkolem je pátrání po stopách vody, která by naznačovala možnost výskytu života.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků