Hlavní obsah
Ruský prezident Vladimir Putin Foto: Pavel Golovkin, ČTK/AP

Putin o Polsku opakovaně a vědomě lhal, zlobí se polský premiér

Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki v neděli obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina z úmyslného lhaní o Polsku. Reagoval tak na nedávné ostré slovní útoky šéfa Kremlu na Polsko, když odmítal kritiku paktu mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem z roku 1939, kterou v září vyjádřil Evropský parlament.

Ruský prezident Vladimir Putin Foto: Pavel Golovkin, ČTK/AP
Putin o Polsku opakovaně a vědomě lhal, zlobí se polský premiér

„Prezident Putin opakovaně lhal o Polsku. A pokaždé to dělal vědomě,” uvedl Morawiecki v prohlášení zveřejněném na Twitteru.

„Obvykle se to stává, když se úřady v Moskvě cítí být pod mezinárodním tlakem, který vyvolaly svými akcemi. A tento tlak se netýká historické, nýbrž moderní geopolitické scény,” zdůraznil premiér.

Morawiecki v této souvislosti připomněl, že Rusko v posledních týdnech utrpělo několik vážných nezdarů. K nim započítal „neúspěch pokusu zcela podřídit Bělorusko Rusku a prodloužení sankcí uvalených Evropskou unií po nezákonné anexi Krymu”.

Šéf polské vlády poukázal na to, že jednání takzvaného normandského summitu (vedoucí představitelé Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny), věnované konfliktu mezi ukrajinskou vládou a proruskými separatisty v Donbasu, neskončilo ukončením těchto sankcí.

Polský premiér Mateusz Morawiecki (vpravo)

Foto: Kacper Pempel, Reuters

„A ve stejné době, tentokrát Američané, uložili nové sankce, které významně zbrzdily realizaci projektu plynovodu Nord Stream 2”, který má přivést plyn po dně Baltského moře přímo z Ruska do Německa.

„Slova prezidenta Putina považuji za snahu zakrýt tyto problémy. Ruský vůdce si je velice dobře vědom skutečnosti, že tato obvinění nemají zhola nic společného s pravdou a že v Polsku nejsou žádné pomníky Hitlera nebo Stalina. Takové pomníky na našem území stály jen tehdy, když je postavili agresoři a zločinci, jmenovitě Třetí říše a sovětské Rusko,” napsal Morawiecki na Twitteru.

Dohnáni k paktu s Hitlerem

Kritiku paktu o neútočení mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem ze strany Evropského parlamentu Putin odmítl s tvrzením, že k uzavření paktu Moskvu tehdy donutily předchozí kroky západních zemí, například mnichovská dohoda z roku 1938. V té Francie, Británie a Itálie souhlasily s postoupením československého pohraničí obývaného tehdy převážně německy hovořícím obyvatelstvem nacistickému Německu. Putin zároveň připomněl, že Polsko se po mnichovské dohodě podílelo na rozdělení Československa obsazením Těšínska a území Oravy a Spiše.

Kromě toho Putin řekl, že se na základě archivních dokumentů, jež přivezli sovětští vojáci po druhé světové válce z Evropy, odhalilo, že polský velvyslanec v Berlíně ve 30. letech chválil nacisty za to, že chtějí zbavit Evropu Židů. Ruský prezident přitom tohoto diplomata neváhal označit za „hajzla a antisemitské prase”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků