Hlavní obsah
Helikoptéra byla nalezena v Gonesse, severovýchodním předměstí Paříže. Foto: Profimedia.cz

Ve Francii honí uprchlého vězně. Na svobodu mu pomohla helikoptéra

Z věznice nedaleko Paříže v neděli dopoledne utekl odsouzený lupič Redoine Faid. Podle agentury AFP odletěl helikoptérou. Při několikaminutové operaci mu pomáhali nejméně tři „těžce vyzbrojení” komplicové. Podle vězeňské správy nebyl při útěku nikdo zraněn. Jedná se už o Faidův druhý útěk, v roce 2013 unikl z věznice Lille-Séquedin na severu Francie.

Helikoptéra byla nalezena v Gonesse, severovýchodním předměstí Paříže. Foto: Profimedia.cz
Ve Francii honí uprchlého vězně. Na svobodu mu pomohla helikoptéra

Helikoptéra byla nalezena ohořelá v Gonesse, severovýchodním předměstí Paříže, zhruba 60 kilometrů od věznice. Po uprchlém vězni se pátrá v celém regionu Ile-de-France. Vrtulník do věznice u obce Réau jihovýchodně od metropole vzlétl z pařížského letiště Le Bourget, zjistila agentura AFP od zdroje z policie.

Útěk trval „jen několik minut”, oznámilo francouzské ministerstvo spravedlnosti. Neozbrojení vězeňští strážci uvedli, že nemohli udělat nic, aby mu zabránili. Dva ozbrojení muži oblečení v černém a kuklách vtrhli do věznice a hledali Faida. K otevření dveří do návštěvní místnosti, kde se vězněný muž zrovna scházel se svým bratrem, použili brusku. Aby se vyhnuli kamerám, využili kouřovou clonu a jejich vrtulník přistál zrovna v místech, kde se nenachází síť, která by přistání znemožnila, popsal jeden ze zástupců vězeňské stráže Loic Delbroc.

Věznice, odkud muž uprchl

Třetí komplic držel celou dobu jako rukojmí pilota vrtulníku. Toho následně propustili bez fyzické újmy, nicméně v šoku. Stanice BFMTV uvedla, že Faid následně nejprve přesedl do černého Renaultu Megane a mířil na dálnici A1. Odpoledne pak policejní zdroje francouzským médiím prozradily, že lupič změnil auto a nyní se pohybuje nejspíš v bílé dodávce. „Děláme všechno pro to, abychom uprchlého vězně nalezli,” uvedl zástupce francouzského ministerstva vnitra.

Vrtulník a auto, které měl vězeň využít

Šestačtyřicetiletý vězeň na útěku byl v dubnu po odvolání odsouzen na 25 let vězení za nezdařenou loupež u Paříže, při níž přišla v roce 2010 o život městská policistka.

V roce 2017 byl také dvakrát souzen. Za první útěk z vězení dostal deset let, za útok na pancéřový vůz převážející peníze na severu Francie v roce 2011 mu soud vyměřil 18 let za mřížemi.

Redoine Faid na snímku z roku 2010.

Foto: Profimedia.cz

V roce 2013 při útěku z věznice Lille-Séquedin vyhodil Faid do povětří pět vězeňských dveří, za rukojmí vzal čtyři dozorce. Unikl komplici přistaveným vozem. Stal se tehdy nejhledanějším mužem Francie, na útěku byl měsíc a půl.

Roku 2009 napsal Faid, syn alžírského imigranta, knihu o tom, jak v předměstském ghettu vyrůstal v prostředí zločinu, až se nakonec dostal mezi aristokraty mezi lupiči - specializoval se na přepadení pancéřových vozů. V knize tvrdil, že kariéru lupiče pověsil na hřebík.

Po své první loupeži utekl, aby se vyhnul trestnímu stíhání, do Izraele, kde se naučil hebrejsky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků