Hlavní obsah
Nejvíce českých turistů zemřelo letos v Chorvatsku. Foto: Bohuslav Borovička, Právo

V zahraničí zahynulo letos v létě už 56 českých turistů

Letní dovolené v zahraničí se staly osudné již pro 56 českých občanů, hlavní turistická sezóna se tak pro Čechy vyvíjí tragičtěji než loni. Minulý rok české ministerstvo zahraničí evidovalo 52 úmrtí v půlce srpna a 100 za celou hlavní turistickou sezónu. Nejvíc lidí, 13, zahynulo v Chorvatsku. Následuje Slovensko s deseti případy, Německo a Itálie (po čtyřech) a další, vesměs evropské země.

Nejvíce českých turistů zemřelo letos v Chorvatsku. Foto: Bohuslav Borovička, Právo
V zahraničí zahynulo letos v létě už 56 českých turistů

Ministerstvo zahraničí poskytlo údaje v rozmezí od 15. června do 28. července. Uvedlo, že úmrtí patří k nejčastějším případům, kterými se zabývají čeští konzulové. Česká diplomacie každoročně upozorňuje na to, aby turisté nepřepínali své síly u moře, na horách i při řízení auta.

V tomto měsíci přišel o život například český třiatřicetiletý horolezec při výstupu na Matterhorn na jihu Švýcarska. Byl nalezen mrtvý ve žlebu ve výšce 3250 metrů. Dva Češi zemřeli při dopravní nehodě na jihozápadě Maďarska a jedna Češka nepřežila kolizi autobusu na východě Slovenska.

Zastupitelské úřady se dozvědí jen o části problémů

Konzulové dále řeší především zranění, nemoci a s tím spojené potíže. V letošní letní sezóně ministerstvo dosud eviduje 46 hospitalizací českých občanů. Diplomaté také evidují čtyři pohřešované Čechy. Například už v červnu se ztratili dva Češi v Chorvatsku.

Pracovníci velvyslanectví a konzulátů asistují Čechům v nouzi v případě, že se na ně postižení obrátí. Konzulové tak nevědí o všech trablech, které Čechy na cestách potkávají. Nejvíce konzulárních případů mají podle ministerstva zastupitelské úřady v Chorvatsku, na Slovensku, v Bulharsku, Francii, Německu, Rakousku a Itálii. Konzulové pomáhají mimo jiné s obstaráváním náhradních cestovních dokladů za ztracené. Mohou také poskytnout pomoc v případě zadržení policií nebo při problémech zajistí peníze.

Úmrtí českých turistů v zahraničí

Chorvatsko 13

Slovensko 10

Německo 4

Itálie 4

Maďarsko 3

Rumunsko 3

Rakousko 2

Švýcarsko 2

Indie 1

Turecko 1

Kanada 1

Mexiko 1

Velká Británie 1

Irsko 1

Bulharsko 1

Polsko 1

Ukrajina 1

Vietnam 1

Belgie 1

Tunis 1

Egypt 1

Maroko 1

Francie 1

 

CELKEM 56

(zdroj MZV)

Češi nemají v zahraničí jen nehody, dostávají se také do křížku ze zákonem. Jako složitý vnímá ministerstvo zahraničí například případ dvou entomologů, kteří byli v Indii obviněni z nedovoleného sběru hmyzu a poté zadrženi. Na kauci byli propuštěni na svobodu za podmínky, že se budou se dvakrát týdně hlásit u indického vyšetřovatele. Nyní čekají na soud a hrozí jim až sedm let vězení. "Pomoc těmto občanům byla po dobu jejich držení ve vazbě komplikována dlouhodobou stávkou indických justičních orgánů," zmínilo ministerstvo zahraničí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků