Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

V USA vyšetřují porod ženy, která je 10 let ve vegetativním stavu

Zvláštní případ s takřka filmovou zápletkou vyšetřuje policie v americkém státě Arizona. V médiích se objevila zpráva, že pacientka v zařízení poblíž města Phoenix, která je už asi deset let ve vegetativním stavu, zde nedávno porodila syna. V sobotu o tom informovala agentura Reuters i další média s tím, že policisté prošetřují výpovědi o sexuálním napadení.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
V USA vyšetřují porod ženy, která je 10 let ve vegetativním stavu

Případ se týká pečovatelského zařízení Hacienda HealthCare, které poskytuje dlouhodobou péči. BBC uvedla, že se klinika nachází poblíž Phoenixu.

Policejní sbor města Phoenix pro média uvedl, že se případem v tomto zařízení zabývá, podrobnosti však odmítl sdělit včetně toho, kdy vyšetřování začalo.

Podle webu televize NBC News je původní zpráva o porodu založena pouze na výpovědi jednoho nejmenovaného zdroje.

Případ se týká ženy, která je nejméně deset let hospitalizovaná ve vegetativním stavu od chvíle, kdy se málem utopila. Jmenována nebyla. Údajně vyžadovala nepřetržitou péči a do jejího pokoje mělo přístup více lidí.

Syna údajně přivedla na svět 29. prosince. Podle zdroje blízkého centru, který citovala místní televizní stanice KTVK, žena začala sténat a bylo možné již spatřit hlavičku dítěte, když na pokoj přišla sestra. Až do té chvíle údajně nikdo ze zaměstnanců centra neměl o jejím těhotenství ponětí. Novorozec je podle stanice v pořádku.

Zařízení spolupracuje

Hacienda HealthCare v prohlášení uvedlo, že se v nedávné době dozvědělo o „hluboce znepokojivém incidentu”, týkajícím se jednoho z obyvatel tohoto zařízení.

„Zatímco federální a státní zákony o ochraně soukromí nám zakazují veřejně rozebírat zdraví pacienta nebo jeho případ, Hacienda v této věci plně spolupracovala a bude spolupracovat s orgány a veškerými relevantními úřady,” sdělil Reuters mluvčí David Leibowitz.

Arizonské úřady uvedly, že pacienty v zařízení zkontroluje inspekce a budou přijata „zvýšená bezpečnostní opatření“.

Vegetativní stav je popisován jako porucha vědomí, při níž pacient nereaguje na podněty okolí, má však otevřené oči a fungují u něj kmenové reflexy včetně dýchání a krevního oběhu.

Jakkoli je příběh z Arizony neobvyklý, filmovým fanouškům by mohl připadat povědomý. Připomíná totiž zápletku z oscarového snímku Mluv s ní od režiséra Pedra Almodóvara z roku 2002.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků