Hlavní obsah
 

V Tiraně zastřelili mladíka, který porušil zákaz nočního vycházení

Střety s policií provázely ve středu v albánské metropoli Tiraně demonstraci několika stovek lidí protestujících proti tomu, že tamní policista zabil muže, který porušil zákaz nočního vycházení. Zákaz byl v zemi vyhlášen kvůli šíření koronavirové nákazy. Policie nejprve tvrdila, že mladík měl zbraň, později přiznala, že žádnou zbraň neměl.

 
V Tiraně zastřelili mladíka, který porušil zákaz nočního vycházení

Demonstranti ve středu svou akcí porušili další z protikoronavirových restriktivních opatření, jímž je účast maximálně deseti osob na shromážděních. Podle agentury AP protestující házeli kamení na policisty, na ministerstvo vnitra, na radnici a na hlavní vládní budovy. Strážci pořádku k rozehnání zástupu použili slzný plyn.

Demonstranti rozsvítili své mobilní telefony během protestu v reakci na smrt Klodiana Rashy poté, co byl zastřelen během celostátního nočního zákazu vycházení v albánské Tiraně 9. prosince 2020.

Foto: Florion Goga, Reuters

Mluvčí policie Gentiana Mullaie sdělil, že při střetech utrpělo zranění devět policistů a několik policejních vozů je poškozených. Albánská média se kromě toho zmínila i o zranění jednoho demonstranta a také jednoho novináře.

Osobou, jejíž smrt vyvolala hněvivé reakce veřejnosti, je podle médií 25letý Klodian Rasha. Zabit byl v noci na úterý při incidentu, který vyšetřovatelé podle agentury Reuters označili za nepřiměřené použití síly při zákazu nočního vycházení. Policie nejprve tvrdila, že muž neuposlechl příkaz strážníka, aby se zastavil, a že měl zbraň. Později ale přiznala, že provinilec držel nějaký předmět, který ale zbraní nebyl.

Protestující se kvůli této události dožadují rezignace ministra vnitra. Strážník, který je kvůli zabití Rashy vyšetřován, je ve vazbě. „Tento policista nejednal v souladu se zákonem, když použil svou střelnou zbraň,“ uvedla v souvislosti s incidentem albánská policie v oficiálním prohlášení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků