Hlavní obsah

V Rakousku nevydržely další hráze, v Sasku kulminuje Labe

Se záplavami se potýkají i sousední země Česka. Na Labi v Sasku kulminuje v úterý hladina, v Drážďanech voda vystoupila na 7,5 metru. V Rakousku se v úterý dále šíří jezero, které vytvořila voda z řeky Morava poté, co v pondělí brzo ráno nevydržela hráz u obce Jedenspeigen.

V Rakousku nevydržely další hráze, v Sasku kulminuje Labe

V úterý voda podemlela dalších padesát metrů hráze u obce Stillfried. Zaplaveno je 350 z devíti set domů v městečku Dürnkrut. V noci museli obyvatele ze 79 domů odvézt do mateřské školky. Voda se dostala do dalších oblastí. V okrese Gänsendorf musely být evakuovány také vesnice Grub, Drösing, Stillfried a Mannersdorf. Už v pondělí voda přerušila trať v Břeclavi do Vídně.

Vojáci a hasiči se snaží zpevnit hráze. Nasadili armádní helikoptéry Black Hawk, které ze vzduchu shazují velké kameny, kusy betonu a pytle s pískem, aby zpevnily podmáčené hráze. V Hohenau je hráz už zesílena v délce zhruba 30 až 40 metrů pěti tisíci pytli s pískem, v Drösingu zajistilo obdobné opatření vyztužení podmáčené hráze na 400 metrů dlouhém úseku.

Mnozí z evakuovaných obyvatel Dürnkrutu si stěžují, že od záplav v roce 1997 se vědělo o hrozbě podmáčení hráze, která potřebovala zpevnit a zvýšit, nic se však neudělalo. "My plaveme, ne vy," řekla jedna z obyvatelek dolnorakouskému hejtmanovi Erwinu Proellovi, který zaplavenou oblast navštívil.

Oblast postižená záplavami

V Maďarsku už muselo být před záplavami evakuováno přes 500 lidí. V Budapešti dosáhla hladina Dunaje 8,57 metru. Na nábřeží chrání vstupy do metra pytle s pískem. Nasazeno je na 25 tisíc lidí, kteří pomáhají řešit situaci.

Záplavy na Dunaji postihly i Srbsko a Rumunsko, v Bělehradu rychle stoupající voda na soutoku Dunaje Sávy zaplavila přístaviště. To zaplavila i v rumunském Galati na Dunaji asi 250 kilometrů od Bukurešti.  

Labe v Sasku kulminuje

V Sasku kulminuje povodňová vlna na Labi. V noci hladina dále stoupala, v Drážďanech  dosáhla 7,49 metru, v Schöně u hranice s ČR dokonce 8,88 metru. V Drážďanech čekají, že dopoledne dosáhne hladina výše 7,6 metru, což je pořád méně než v roce 2002, kdy hladina dosáhla 9,4 metru, ale skoro čtyřikrát více než normál.

Drážďanské městské orgány v noci proto zvyšovaly Gohliskou hráz, která chrání stejnojmennou čtvrť. Přes 500 pracovníků z technických služeb města, hasičů a vojáků pomocí asi 10 000 pytlů s pískem zvýšily hráz až o 60 centimetrů, aby se přes ní při očekávané kulminaci nepřevalila voda. Další hráze, u kterých místy začíná voda prosakovat, pomocí pytlů s pískem zesilovaly. U jedné obce na okraji Drážďan má být na dvou místech za pomoci vojáků proražen násep místní silnice, aby se rozlitá voda mohla vrátit do řeky a odtéci.

Celkem ale 120 hrází podél saského úseku Labe drží a zatím dobře plní svou funkci. "Žádná jiná spolková země neudělala za poslední roky proti povodním tolik," ohradil se saský ministr životního prostředí Stanislaw Tillich proti kritice.

V sousedním Sasku-Anhaltsko očekávají kulminaci Labe koncem týdne. V Dessau dosáhlo Labe úrovně 6,52 metru oproti obvyklým 2,37 metru, v Magdeburku dosáhla hladina 6,12 metru, což o 12 centimetrů předčilo předpověď. Ještě večer měla hladina 5,85 metru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků