Hlavní obsah

V Británii probíhá hon na atentátníky

Pachatelé čtyř čtvrtečních útoků v Londýně stále nejsou známí. Stovky policistů v noci na pátek prohledávaly metropoli a pátraly po lidech spojených s teroristickými akcemi. Vyšetřovatelé již zjistili, že výbuchy v metru a v autobuse jsou neúspěšnými operacemi atentátníků sebevrahů.

V Británii probíhá hon na atentátníky

"Díval jsem se atentátníkovi do očí," popsal atentát pro britský list Daily Mail v londýnském metru cestující Abisha Moyo. Doplnil, že zhruba dvacetiletý pachatel s batohem stál jen několik kroků od něj.

Náhle se ozvala slabá exploze, která srazila muže k zemi. "Nejdříve jsem si myslel, že ho někdo zastřeli. Pak jsem si všiml, že se mu kouří z ruksaku," dodal.

Atentátníci chtěli zabíjet

Policie uvedla, že včera explodovaly jen rozbušky. Výbuchy připravených náloží naštěstí nenastaly, neboť jejich strůjci chybovali a nedodrželi příslušné technologie.

.: klikněte pro větší obrázek

"Každá (pozn. z bomb z 21. července) byla připravená k explozi," potvrdil médiím šéf londýnské policie Ian Blair s tím, že teroristé chtěli zabíjet.

Tři ze čtyř bomb jsou podle prvních rozborů shodné s těmi, které použili teroristé při atentátech 7. července. Vše nasvědčuje tomu, že jen šťastná náhoda zabránila opakování krvavého scénáře. Tehdy v Londýně zabíjeli tři v Britové pákistánského původu a Jamančan, jenž konvertoval k islámu. Usmrtili 56 osob a 700 dalších zranili. K akci se přihlásila mezinárodní islámská organizace al-Kajdá. [celá zpráva]

Bomby v batozích

Neznámí pachatelé včera zaútočili ve třech stanicích metra - Oval, Warren Street a Shepherd's Bush - ve čtvrtek o půl jedné odpoledne (asi 13:30 SELČ); a autobuse na lince číslo 26 v Hackney na východě Londýna. Tři z náloží přinesli atentátníci do napadených prostředků hromadné dopravy v batozích, čtvrtou umístili do plastové nádoby.

Policie při následné razii zatkla dva lidi, jednoho z nich dokonce nedaleko sídla premiéra Tonyho Blaira v ulici Downing Street. Oba podezřelí byli vpodvečer bez jakýchkoli podezření propuštěni. Vyšetřovatelé nyní procházejí záznamy z bezpečnostních kamer a vyslýchají svědky. Ti tvrdí, že pachatelé útoků měli výrazné asijské rysy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků