Hlavní obsah
Donald Trump během vystoupení v Bílém domě, při němž hodnotil svou asijskou cestu Foto: Joshua Roberts, Reuters

Úžasný úspěch, zhodnotil Trump svou asijskou cestu

Za „úžasný úspěch“ ve středu v projevu v Bílém domě označil prezident Donald Trump svou nedávnou asijskou cestu, která ho zavedla do Japonska, Jižní Koreje, Číny, Vietnamu a na Filipíny. V projevu, proneseném s vehemencí hodnou volební kampaně, zhodnotil americkou zahraniční politiku v prvním roce svého vládnutí. Prestiž Spojených států nebyla podle prezidenta nikdy větší než nyní.

Donald Trump během vystoupení v Bílém domě, při němž hodnotil svou asijskou cestu Foto: Joshua Roberts, Reuters
Úžasný úspěch, zhodnotil Trump svou asijskou cestu

„NATO, věřte mi, je se mnou velmi spokojené, jakož i se vším, co jsem udělal,“ řekl mimo jiné Trump.

Smyslem všech zahraničněpolitických akcí nynější vlády je sloužit zájmům amerického lidu a prosazovat jeho zájmy, řekl Trump. Konstatoval, že jeho asijská cesta sledovala tři hlavní cíle: spojit svět proti hrozbě jaderných zbraní KLDR, posílit spojenectví a hospodářskou spolupráci s regionálními partnery a „konečně“ prosadit v mezinárodním obchodě spravedlnost a vzájemnost.

Americký prezident v obsáhlém, předem připraveném projevu podrobně vypočítal úspěchy, kterých podle něj bylo během jeho cesty do východní Asie dosaženo. Zvlášť vyzdvihl shodu v bezpečnostních otázkách a zdůraznil, že cesta přinesla Spojeným státům spoustu nových pracovních míst.

Bez dotazů

O krátkém setkání s ruským vůdcem Vladimirem Putinem ve Vietnamu se ve své rekapitulaci Trump nezmínil. „Milí občané, budoucnost nebyla nikdy zářivější,“ uzavřel americký prezident své prohlášení.

Protože personál Bílého domu tentokrát zapomněl postavit na řečnický pult tradiční sklenku s vodou, neváhal se Trump občerstvovat doušky přímo z lahve, kterou našel na podlaze a kterou si otevřel. Prostor pro dotazy přítomným novinářům nedal.

Donald Trump během vystoupení v Bílém domě, při němž hodnotil svou asijskou cestu

Foto: Joshua Roberts, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků