Hlavní obsah
Ranch Fantasie v Mlázovech Foto: Jan Kaše

Spojené státy ve středu formálně požádaly spojence v NATO o pomoc a podporu v případné válce s Irákem. Představitel Aliance citovaný agenturou Reuters oznámil, že Američané navrhli šest forem pomoci, z nichž ani jedna nepočítá s přímou vojenskou účastí v útoku na Irák.

Ranch Fantasie v Mlázovech Foto: Jan Kaše
USA žádají Alianci o pomoc proti Iráku

"Aliance je obezřetná a vzhledem k tomu, že případný konflikt je v blízkosti jejích hranic, přijímá obranná opatření," řekl ve středu z Bruselu na otázku Práva Karel Kovanda, český velvyslanec v NATO.

Irácký prezident Saddám Husajn ve středu prohlásil, že jeho země si nepřeje válku s USA. Zdůraznil však, že pokud Iráku bude vojenský konflikt vnucen, bude bojovat. Sdělila to místní státní televize. Bílý dům na druhé straně potvrdil, že před případným úderem bude konzultovat situaci s RB OSN.

Do Bagdádu dorazila ruská delegace s cílem najít diplomatické řešení irácké krize. Snahou Ruska je předejít válce, sdělil po příletu vedoucí delegace náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Saltanov.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků