Hlavní obsah
Polský prezident Andzrej Duda při projevu Foto: Alex Švamberk, Novinky

USA a Polsko se blíží dohodě o americké základně

Varšava a Washington jsou blízko dohodě o zvýšené americké vojenské přítomnosti v Polsku. Obě strany se ale stále liší v názoru na to, kdo zaplatí novou výstavbu, není jasné ani to, jak dlouho americký závazek potrvá. Uvedla to ve středu agentura Reuters.

Polský prezident Andzrej Duda při projevu Foto: Alex Švamberk, Novinky
USA a Polsko se blíží dohodě o americké základně

Obě strany doufají, že dohodu, kterou Varšava navrhla loni v září, se podaří uzavřít během červnové návštěvy prezidenta Andrzeje Dudy ve Washingtonu. Dohoda by měla posílit transatlantické snahy odstrašit Rusko, což je priorita, jejíž naléhavost na Západě zvýšila ruská anexe ukrajinského poloostrova Krym na jaře 2014.

Po měsících jednání na nižších úrovních američtí představitelé tvrdí, že dohoda nebude připomínat Dudovu počáteční žádost o zřízení stálé americké základny, zvané Fort Trump. „Neexistuje žádný Fort Trump,” řekl Reuters americký představitel, který si nepřál být jmenován.

Namísto toho dva američtí představitelé uvedli, že Washington a Varšava uzavřou dohodu zvyšující o 1000 až 1500 počet amerických vojáků v Polsku, kteří zde ale nejsou rozmístěni trvale. V Polsku je v rámci rotace sil NATO v průměru okolo 4500 amerických vojáků.

Mít mnoho míst je někdy lepší

Namísto nové americké základny budou Spojené státy buď modernizovat, nebo budovat nová zařízení na stávajících polských základnách, uvedli američtí a polští představitelé.

„Nezáleží na tom, jestli je to jedna základna, nebo mnoho základen. Mnoho míst je někdy z hlediska odstrašování a logistiky ještě lepší,” řekl polský představitel blízký jednáním.

Podle amerických představitelů se jedná také o vybudování přistávací a startovací dráhy pro neozbrojené bezpilotní letouny. Polský představitel potvrdil, že to není vyloučeno.

Trvalá přítomnost

Čtyřstránkový pracovní dokument, jak jej popsal jeden z amerických představitelů, zpočátku obsahoval formulaci, že Spojené státy by měly svou vojenskou přítomnost v Polsku zachovat „po několik desetiletí”. Po americkém odporu se obě strany pravděpodobně budou v dokumentu držet vyjádření o „trvalé” americké přítomnosti, řekl. „Nechceme být zaškatulkovaní,” dodal.

Američtí a polští představitelé také jednají o tom, kdo zaplatí náklady na výstavbu a působení vojsk, přičemž polští představitelé se zdráhají převzít většinu nákladů na personální zajištění amerických jednotek. Duda v září Američanům nabídl více než dvě miliardy dolarů (asi 46 miliard Kč).

Náměstek polského ministra obrany počátkem tohoto měsíce jednal v Pentagonu, a to i o konečné velikosti americké přítomnosti a kdo by ji zaplatil.

Zlepšení obranyschonposti Polska

„Z americké strany máme záruky, že jednání povedou k posílení (obranyschopnosti země),” sdělilo polské ministerstvo obrany.

Úsilí zajistit si ochranu USA, a to i v kontextu bilaterálních vztahů mimo rámec NATO, je klíčovou součástí polské strategie odstrašení Ruska.

Polské ozbrojené síly, které vláda již dlouho slibuje modernizovat, trpí nedostatečnými investicemi v průběhu uplynulých desítek let a asi dvě třetiny jejich výzbroje pochází ještě ze sovětských dob.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků