Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Maksim Levin, Reuters

Ukrajinská hraniční zeď „proti agresi“ měla být příští rok hotová. Ale rozkradli ji

Ambiciózním projektem, který vznikl na vlně revolučního nadšení, se měla stát zeď mezi Ruskem a Ukrajinou. Podle tvrzení politiků měla neprodyšně uzavřít hranici mezi znepřátelenými státy a „ochránit Ukrajinu před agresorem“. Po třech letech se však podle Deutsche Welle podařilo realizovat pouze zhruba 15 procent stavebních prací, ačkoli dokončení se chystalo už v příštím roce.

Ilustrační foto Foto: Maksim Levin, Reuters
Ukrajinská hraniční zeď „proti agresi“ měla být příští rok hotová. Ale rozkradli ji

Podle zástupce vedení ukrajinské pohraniční služby Oleha Slobodjana byl projekt o dva roky prodloužen. Z plánovaných čtyř miliard hřiven (zhruba stejně v korunách) totiž zatím bylo vyčleněno jen necelých 700 miliónů.

I jejich část se ale rozkutálela a po osmi měsících vyšetřování Národní protikorupční úřad (NABU) zadržel tento měsíc šest osob pro podezření ze zpronevěry více než 16 miliónů. Jsou mezi nimi pracovníci pohraniční služby i správci objektu. Projekt přitom společně vypracovaly tajná policie SBU, pohraniční služba a ministerstvo obrany a kvůli utajení aktivisté nesmějí nahlížet do dokumentace.

Poslankyně z frakce Samopomič Olena Sotnyková tvrdí, že byla šokována, když se pokusila o inspekci objektu, kolem něhož byl velký propagandistický humbuk. Podle ní „stavba epochy“, jak objekt označovalo vedení země, představuje ve skutečnosti vyrytou jámu a zelený síťový plot. Nestačila se přitom prý divit, když zjistila, s jakými částkami se počítá na rytí jam a zasévání trávy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků