Hlavní obsah
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Foto: Yasin Bulbul, ČTK/AP

Turecko propustilo v rámci čistek dalších 6000 lidí. Skončili policisté, úředníci a učitelé

Turecké úřady propustily z práce v rámci čistek po loňském údajném pokusu o státní převrat dalších více než 6000 lidí a zakázaly činnost dalším desítkám organizací. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na oficiální vládní věstník, který byl zveřejněn v noci na sobotu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Foto: Yasin Bulbul, ČTK/AP
Turecko propustilo v rámci čistek dalších 6000 lidí. Skončili policisté, úředníci a učitelé

Ze zaměstnání bylo propuštěno 2687 policistů, 1699 úředníků ministerstva spravedlnosti, 838 lidí z rezortu zdravotnictví a stovky dalších pracovníků z jiných ministerstev. Čistky se dotkly také 631 vysokoškolských pedagogů. Ukončit svou činnost musí také více než 80 sdružení obviněných z aktivity ohrožující bezpečnost země.

Turecké úřady také pohrozily tureckým státním příslušníkům vyskytujícím se v zahraničí, že mohou být zbaveni občanství, pokud se nevrátí do tří měsíců do vlasti kvůli jejich předvolání v souvislosti s pokračujícím vyšetřováním puče.

Od červencového pokusu o převrat, při kterém zahynulo více než 240 lidí, turecké úřady zadržely, propustily nebo postavily mimo službu už kolem 120 000 lidí včetně vojáků, policistů, státních úředníků, novinářů, učitelů, soudců a státních zástupců. Několik tisíc se jich od té doby vrátilo na svá místa. Zhruba 41 000 osob čeká ve vazbě na začátek svého soudního procesu.

Turecká vláda obviňuje z odpovědnosti za pokus o převrat hnutí muslimského duchovního Fethullaha Gülena, který dlouhodobě žije v exilu ve Spojených státech. Duchovní to popírá a tvrdí, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan mohl převrat zorganizovat sám, aby si upevnil moc v zemi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků