Hlavní obsah
Na školních schodech jako před 50 lety Foto: Jiří Smutný

Turecko nebude trestat manželskou nevěru

Turecký parlament v neděli schválil klíčovou reformu trestního zákoníku. Ankara tak odstranila poslední překážku v přibližování k Evropské unii, jejímž členem se chce v budoucnu stát. Trestní zákoník nestanoví žádný trest za manželskou nevěru, jak vyžadovala Evropská komise .

Na školních schodech jako před 50 lety Foto: Jiří Smutný
Turecko nebude trestat manželskou nevěru

Původní návrh článku, podle něhož byla nevěra trestným činem a který byl příčinou dvoutýdenní krize mezi Tureckem a Evropskou unií, není v reformě zahrnut.

Mimořádné zasedání parlamentu bylo provázeno výtkami nejsilnější opoziční Lidové republikánské strany vůči premiéru Erdoganovi. Vinila ho, že zavinil krizi mezi Ankarou a EU, když připustil, aby poslanci jeho strany usilovali o trestnost manželské nevěry.

Lidová republikánská strana se před projednáváním reformy před dvěma týdny dohodla s Erdoganovou vládní Stranou spravedlnosti a rozvoje, že otázka nevěry nebude do reformy zahrnuta, ale radikální poslanci ze Strany spravedlnosti a rozvoji, reformu zablokovali. Chtěli nevěru trestat.

Opozice také kritizuje to, že reforma bude uváděna do praxe ve třech etapách. Oznámila, že se obrátí na ústavní soud, aby zrušil klauzuli oddalující až do roku 2007 penalizaci znečišťování životního prostředí.

Evropská komise má 6. října předložit hodnotící zprávu k Turecku, na jejímž podkladě bude unie 17. prosince rozhodovat o tom, zda s Ankarou zahájí vstupní rozhovory. EK dala najevo, že bez schválení reformy přibližující turecké trestní právo evropským standardům nelze počítat se "zelenou" pro zahájení rozhovorů.

Anketa
Měly by být nevěra ze zákona trestná?
Ano
43 %
Ne
57 %
Celkem hlasovalo 237 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků