Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump vysvětluje stažení vojáků ze Sýrie. Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Trump sháněl kompro od WikiLeaks

Volební tým amerického prezidenta Donalda Trumpa se v roce 2016 zjevně pokusil dostat k elektronické poště konkurenčního tábora demokratů, které se zmocnili hackeři ve službách platformy WikiLeaks. V sobotu to sdělila televize CNN a web Buzzfeed s odvoláním na bezmála 300 stránek zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera.

Americký prezident Donald Trump vysvětluje stažení vojáků ze Sýrie. Foto: Jonathan Ernst, Reuters
Trump sháněl kompro od WikiLeaks

Aby poškodili Hillary Clintonovou, Trump, jeho syn a další klíčoví členové jeho volebního štábu, třeba pozdější ministr spravedlnosti Jeff Session a Trumpův zeť Jared Kuschner, se několikrát radili, jak e-maily získat. Vyšetřovatelům z FBI to potvrdil Rick Gates, tehdejší zástupce šéfa Trumpovy kampaně.

„Trump propadal frustraci z toho, že WikiLeaks zpřístupňují veřejnosti dotyčné e-maily jen pomalu. Michael Flynn, jeho zahraničněpolitický poradce, měl využít své kontakty v prostředí zpravodajských služeb, aby se k nim dostal,“ stojí ve zprávě s tím, že Flynn údajně souběžně udržoval velmi dobré styky s Rusy.

Rozhodl soud

Současně Paul Manafort, tehdejší Trumpův volební manažer, rozšiřoval hypotézu, že za hackerským útokem na Demokratickou stranu nestojí Rusko, ale že je „pravděpodobně dílem Ukrajiny“. Nejen to, Trumpovi lidé prohlašovali, že hackeři ve službách Kyjeva napadli servery konkurenční strany a navíc vše narafičili tak, aby stopy ukazovaly na Moskvu.

Buzzfeed a CNN se vydání dokumentů domohly úspěšně u soudu. Výrazně zredigované písemnosti, které ministerstvo spravedlnosti uvolnilo v pátek, jsou jen první várkou. „V příštích deseti letech musí ministerstvo zpřístupnit každý měsíc jistou část Muellerových písemností,“ poznamenal Buzzfeed.

Informace o tom, že Trumpův nejstarší syn byl během předvolební kampaně v kontaktu s WikiLeaks, není nová. Už v listopadu 2017 s ní přišel časopis The Atlantic. Novinkou je, že s ní pracuje i zpráva zvláštního vyšetřovatele.

Podle amerických tajných služeb byl útok na servery demokratů s cílem vrhnout na Clintonovou nepříznivé světlo vedený z Ruska.

Veřejná slyšení ještě tento měsíc

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů USA k vyšetřování Trumpa a o jeho možném sesazení začnou ještě tento měsíc, harmonogram ale stanoven není. Agentuře Bloomberg to v pátek řekla Nancy Pelosiová, demokratická šéfka sněmovny. Zdůraznila, že Trump dosud nečelí procesu sesazení (impeachment) a že případná žaloba, která by takovou proceduru zahájila, musí být podepřena jasnými důkazy.

„Předpokládám, že veřejné slyšení bude v listopadu,“ řekla Pelosiová. Dodala, že pokud případ povede k impeachmentu, tak musí být „neprůstřelný“. Dále řekla, že vedle veřejných slyšení budou pokračovat i výslechy svědků za zavřenými dveřmi, a to tak dlouho, dokud budou mít význam a přínos pro vyšetřování.

O tom, jak se bude vyšetřování dále vyvíjet a kdy demokraté plánují formálně prezidenta obžalovat, se ještě nerozhodlo. „Nevím, jaký bude časový rozvrh,“ potvrdila Pelosiová.

Steve Bannon, někdejší Trumpův poradce považovaný za jeho stěžejního ideologa, projevil zájem o koupi vlivného konzervativního britského listu The Daily Telegraph. Deník má podle Bannona značný potenciál a v nových rukou by mohl globálně oslovovat pravicové čtenáře, podotkla BBC.

Miliardáři David a Frederick Barclayovi, současní vlastníci, by podle britských médií rádi prodali noviny přinejmenším za sto milionů liber (asi tři miliardy Kč).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků