Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Trump bude ve středu osvobozen. Senát v procesu s prezidentem odmítl předvolat svědky

Americký Senát v pátek odmítl předvolat svědky v procesu s prezidentem Donaldem Trumpem. Proti se vyslovilo 51 senátorů, pro jich hlasovalo jen 49. Zamítnutí svědků otevřelo cestu k osvobození prezidenta, na kterého demokraté vznesli ústavní žalobu, v níž ho viní ze zneužití funkce a z obstrukcí vůči Kongresu. Závěrečné hlasování o ústavní žalobě se uskuteční ve středu, schválili senátoři. Jeho výsledek je tedy už jistý. Trump bude osvobozen.

Americký prezident Donald Trump Foto: Kevin Lamarque, Reuters
Trump bude ve středu osvobozen. Senát v procesu s prezidentem odmítl předvolat svědky

K předvolání svědků potřebovali demokraté, kteří mají ve 100členném Senátu 47 hlasů, získat nejméně čtyři republikánské hlasy. Demokraté chtěli, aby byl předvolán zejména někdejší Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton.

Původně se očekávalo, že k Trumpovu osvobození by mohl Senát přistoupit ještě v pátek. Nakonec se ale senátoři rozhodli konečný verdikt o několik dní odložit.

Podle schválené organizační rezoluce se senátoři sejdou znovu až v pondělí v 11:00 místního času (17:00 SEČ), kdy bude mít obžaloba a obhajoba čtyři hodiny na závěrečné řeči. Hlasování o obou článcích žaloby, tedy o obstrukcích vůči Kongresu a o zneužití pravomocí, by mělo následovat ve středu v 16:00 místního času (22:00 SEČ).

Podle demokratů zneužil Trump svého postavení, když se loni snažil přimět ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Kyjev vyšetřoval kvůli podezření z korupce při podnikání na Ukrajině Huntera Bidena, syna Joea Bidena. Joe Biden má velké šance stát se Trumpovým soupeřem v letošních prezidentských volbách.

Konečné rozhodnutí ve věci ústavní žaloby na prezidenta padne v týdnu, kdy začne souboj o zisk nominace obou hlavních amerických politických stran do listopadových prezidentských voleb. Rozhodovat se bude už v pondělí ve státě Iowa. Na úterý je naplánováno tradiční poselství o stavu unie, které prezident pronese v Kongresu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků