Hlavní obsah
Zadržení podezřelého Lynx Commandem Foto: Policie SR

Tři lidi obvinili z vraždy novináře Kuciaka, zadrželo je elitní Lynx Commando

Zadržení podezřelých z vraždy novináře Jána Kuciaka jeho snoubenky Martiny Kušnírové ve čtvrtek na jihu Slovenska provedlo 55 příslušníků elitní jednotky slovenské policie s názvem Lynx Commando. Tuto informaci zveřejnila na sociální síti slovenská ministryně vnitra Denisa Saková (Směr-sociální demokracie). Tři ze zadržených byli obviněni z vraždy.

Zadržení podezřelého Lynx Commandem Foto: Policie SR
Tři lidi obvinili z vraždy novináře Kuciaka, zadrželo je elitní Lynx Commando

Zásah a zadržení podezřelých proběhl ve městě Kolárovo v okresu Komárno. Bylo zadrženo celkem osm lidí, kteří se měli podílet na únorové dvojnásobné vraždě. Tři ze zadržených byli v pátek obviněni z úkladné vraždy. Dalších pět lidí bylo propuštěno.

Obvinění už potvrdila mluvčí generální prokuratury Andrea Predajňová. U obviněných z úkladné vraždy uvedla jen iniciály T.S. M.M a Z.A. "Vyšetřovatel zpracuje podnět pro prokurátora k vzetí obviněných do vazby," uvedla Predajňová.

Lynx Commando zasahovalo v pátek i ve městě Komárno na jihu Slovenska v domě 44leté Aleny. Podle televize Joj razie souvisí s vraždou Kucaka a Kušnírové.

Bližší informace k případu poskytne slovenská policie až příští týden. Tento čas využije policie k práci. „Chtěli bychom požádat veřejnost a média o trpělivost. Všem nám jde o objasnění věci. Potřebujeme čas a prostor k pokračování dobře rozběhnutého procesu,“ uvedla policie na sociální síti.

Podle slovenských zákonů podezřelý z trestného činu musí být do 48 hodin od zadržení propuštěn na svobodu nebo předán soudu, který rozhodne o případném uvalení vazby. Na rozhodnutí o vazebním stíhání obviněného má soud v případě vraždy 72 hodin.

Lynx Commando při zásahu ve městě Kolárovo

Foto: Policie SR

Národní kriminální agentura (NAKA) upřesnila, že na zásahu se zúčastnili pyrotechnici, ostřelovači, medici i psovodi. „Musím ocenit připravenost policistů, perfektní naplánování a samotné provedení akce,“ uvedla ministryně vnitra.

Za výrazný posun ve vyšetřování únorové vraždy Kuciaka a jeho snoubenky označil slovenský tisk čtvrteční policejní razii. „Ve hře je mnohem více než jen pověst policie. Ve hře je, do jaké rodiny patříme-zda jsme mafiánský stát, kde chráněná vrstva může umlčet novináře. Beztrestně. Nebo jsme země, kde jsou demokratické instituce silnější než vrahové a jejich zaměstnavatelé,“ napsal deník Sme.

Podle deníku Pravda rychlost vyšetřování je sice důležitá, ale rozhodující musí být nakonec přesnost a úplnost výsledku. „Čím kratší dobu bude společnost traumatizována činem, jaký jsme v této podobě u nás dosud neznali, tím lépe. Společnost se v první řadě potřebuje dozvědět pravdu,“ uvedl list. „Musí chytit lidi, kteří si toto komando objednali. Odhalit, proč museli Ján Kuciak a Martina Kušnírová zemřít,“ napsal Denník N.

Zásah slovenské policie ve městě Kolárovo .

Foto: Policie SR

Kuciaka a Kušnírovou zastřelili letos 21.února v jejich domě v obci Veľká Mača v okresu Galanta. Kušnírová byla zastřelena jedním výstřelem do hlavy, Kuciak dvěma výstřely do srdce. Střelec použil pistoli ráže devět milimetrů.

Kuciak psal o působení kalábrijské mafie na východním Slovensku a jejím napojení na nejvyšší vládní kruhy. Podle informací serveru hnonline.sk byla jedním z možných motivů vraždy činnost drogové mafie, které se Kuciak věnoval ve svých článcích.

Ján Kuciak

Zavražděný sedmadvacetiletý Ján Kuciak pracoval pro vydavatelství Ringier Axel Springer, provozovatele serveru Aktuality.sk, tři roky. Jako reportér on-line portálu se věnoval kromě jiného podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica. Psal také o kontroverzním podnikateli Mariánu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval. Loni na sociální síti Kuciak uvedl, že na Kočnera podal trestní oznámení a že ani po 44 dnech nebyl případ přidělen konkrétnímu policistovi.

JEHO TEXTY NAJDETE ZDE

Vražda vyvolala masové protesty po celém Slovensku. Odstoupil ministr vnitra Robert Kaliňák i premiér Robert Fico (oba Směr), což znamenalo pád celé vlády. Nastoupila nová vláda premiéra Petra Pellegriniho (Směr).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků