Hlavní obsah
Foto: Tomáš Reiner, Novinky

Teplota světových oceánů byla v červenci nejvyšší v historii měření

Červenec byl pro světové oceány nejteplejší měsíc za celých 130 let, co se jejich teplota sleduje. Jejich průměrná povrchová teplota byla 17 stupňů Celsia. Oznámilo to ve čtvrtek americké vládní Národní středisko pro klimatické údaje. Uvedlo dále, že červen byl jen o málo chladnější a že v srpnu by teplota vod mohla dosáhnout nového rekordu.

Foto: Tomáš Reiner, Novinky
Teplota světových oceánů byla v červenci nejvyšší v historii měření

Dosavadní rekord, o zlomeček stupně nižší, byl z roku 1998, kdy se v Tichém oceánu velmi silně projevil klimatický jev známý pod názvem El Niño.

Vědci upozornili, že oteplování oceánů už teď poškozuje korálové útesy a mohlo by urychlit tání ledu v Arktidě a přispět k zesílení uragánů.

Uvedli, že většina vod na severní polokouli byla v červenci teplejší, než je normál. U Středozemního moře dosahoval výkyv nad normál tří stupňů Celsia a poblíž Arktidy dokonce 5,5 stupně.

Vědci považují rekordní teploty oceánských vod za zlověstnější známku globálního oteplování než rekordní teploty pevniny, protože voda se ohřívá i ochlazuje déle než pevná země. "Tato teplá voda prostě nezmizí příští rok, bude tu dlouho," citovala agentura AP klimatologa Andrewa Weavera z University of Victoria v Britské Kolumbii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků