Hlavní obsah
Nápisy upozorňující na zákaz prodeje alkoholu jsou vidět v češtině i angličtině. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Svět se diví. Češi si zakázali alkohol

Česká prohibice svět překvapila. Zahraniční média začala o vyhlášení zákazu prodeje a nalévání tvrdého alkoholu v ČR informovat jako o bezprecedentním kroku. Většina zdůrazňuje, že v zemi byl zaznamenán nejhorší případ otrav metylalkoholem za poslední desetiletí. V tomto hodnocení se shoduje britská stanice BBC i televize Euronews.

Nápisy upozorňující na zákaz prodeje alkoholu jsou vidět v češtině i angličtině. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Svět se diví. Češi si zakázali alkohol

Tolik úmrtí spojených s alkoholem je vzácným případem v zemi, jejíž hlavní město se stalo kvůli svým pivnicím populárním cílem skupin turistů, přijíždějících za zábavou, napsala agentura Reuters. Také ona stejně jako Euronews připomíná, že prodej ilegálního alkoholu v ČR stoupá a činí 10 až 20 procent trhu.

Podle agentury AP podnikla Česká republika zákazem prodeje tvrdého alkoholu bezprecedentní krok. Americký list The Wall Street Journal napsal, že jde o první zákaz tohoto druhu v zemi, která je stejně jako její sousedi známá poměrně volnými pravidly prodeje alkoholu. Mnoho stánků s rychlým občerstvením také nabízí whisky, vodku nebo koňak v lahvích nebo i v plastikových šálcích. List upozorňuje, že těžké ekonomické časy směrují poptávku ke stánkům a dalším zařízením prodávajícím ilegální alkohol.

Daňové příjmy z prodeje alkoholu se snížily, spotřeba ne

Náklonnost Čechů k alkoholickým nápojům (podle Světové zdravotnické organizace vypijí na světě nejvíce piva na obyvatele a jsou druzí ve spotřebě destilátů, ale tyto statistiky už byly mnohokrát zpochybněny) zaznamenala tragický obrat poté, co se na trhu objevilo velké množství pančované vodky a rumu, napsal v sobotu francouzský list Le Monde.

Poznamenal, že úmrtí po požití metanolu je v Evropě poměrně vzácný jev. Český tisk byl nejdříve vlnou těchto úmrtí ohromen a posléze začal klást pro vládu nepříjemné otázky, upozornil Le Monde.

Zatímco výrobci a dovozci alkoholu již několik let varovali před prudkým rozvojem černého trhu s alkoholem v zemi, úřady nezasáhly. Le Monde připomíná, že po výrazném zvýšení daní v roce 2010 se daňové příjmy z prodeje alkoholu snížily o třetinu, ale ne jeho spotřeba.

Drastické omezení personálu inspekčních služeb (hygienické, obchodní a zdravotní inspekce) kvůli rozpočtovým škrtům prováděným ultraliberální vládou a zaměření kontrol v zásadě na zahraniční distribuční řetězce zajistilo restauratérům a majitelům stáčíren prakticky naprostý klid na jejich kšefty, napsal Le Monde.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků