Hlavní obsah
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun Foto: Enrique Castro-Mendivil, Reuters

Šéf OSN viní z atentátů v Sýrii teroristy Al-Káidy

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun připustil, že za nedávnými atentáty v Sýrii nejspíš stojí mezinárodní islámská teroristická síť Al-Káida, uvedla v pátek agentura AFP. Teroristům připisuje atentáty od začátku také syrská vláda, zatímco syrská opozice z nich naopak obviňuje syrský režim.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun Foto: Enrique Castro-Mendivil, Reuters
Šéf OSN viní z atentátů v Sýrii teroristy Al-Káidy

"Myslím, že za tím musí být Al-Káida," řekl podle AFP ve čtvrtek šéf OSN při setkání s mladými lidmi v New Yorku v narážce na dvojitý atentát v Damašku, který si minulý týden vyžádal 55 mrtvých a stovky zraněných. Vyzval k okamžitému zastavení násilí vládních i opoziční sil.

Syrský režim prezidenta Bašára Asada, jehož odchod je hlavním požadavkem domácí i exilové opozice, neuznává 15 měsíců trvající vzpouru a tvrdí, že bojuje proti "ozbrojeným teroristickým bandám". Těm připisuje i atentáty, které sužují zemi od prosince 2011. Zodpovědnost za atentáty přisuzuje Al-Káidě také Rusko, které je dlouholetým spojencem Damašku.

Naopak opozice obviňuje režim, že organizuje tyto atentáty s cílem sabotovat plán k vyřešení krize, který se v zemi snaží prosadit mezinárodní vyslanec Kofi Annan a pozorovatelé OSN. Jejich hlavním úkolem je nyní dohled nad příměřím vyhlášeným 12. dubna, které ale ani jedna strana zjevně nedodržuje.

Ruský premiér Dmitrij Medvěděv v souvislosti s děním v Sýrii ve čtvrtek také znovu varoval před případným vojenským zásahem zvenčí. V tom smyslu hovořil i o Íránu. Uvedl, že takový zásah by mohl vést k regionální jaderné válce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků