Hlavní obsah
Ruský strategický bombardér Tupolev Tu-95 (v kódu NATO Bear) Foto: MOD/2014, Reuters

Rusko ukazuje zuby. Jejich bombardéry krouží těsně u Aljašky

Americké a kanadské stíhačky v posledním týdnu několikrát vzlétly kvůli ruským bombardérům TU-95 Bear u Aljašky, které se blížily hranicím jejich vzdušného prostoru. K podobným incidentům došlo naposledy před dvěma lety a ukazují zhoršení vztahů mezi Moskvou a Západem, píše CNN.

Ruský strategický bombardér Tupolev Tu-95 (v kódu NATO Bear) Foto: MOD/2014, Reuters
Rusko ukazuje zuby. Jejich bombardéry krouží těsně u Aljašky

Naposledy ve čtvrtek vzlétly kanadské stíhačky CF-18. Dva ruské TU-95 Bear se blížily kanadskému vzdušnému prostoru u Aljašky ze západu kolem sedmé hodiny večer místního času, upřesnil server Torontosun.com.

Tyto bombardéry, které jsou schopné nést jaderné zbraně, zaregistrovaly také americké stíhačky F-22, uvedla Jennifer Stadnyková z tiskového odboru amerického ministerstva obrany. Bombardéry podle ní nepřekročily hranice kanadského ani amerického vzdušného prostoru a před návratem na základnu jednaly „profesionálně a bezpečně“. K podobnému incidentu došlo v prosinci 2014.

Jsou stále tady

Přítomnost ruských bombardérů zaznamenaly průzkumné letouny americké armády E-3 také v pondělí a úterý minulý týden. Nejblíže se dostaly asi 67 kilometrů od pobřeží Aljašky.

Americká armáda začátkem týdne incident bagatelizovala s tím, že nešlo o „nic výjimečného“. Poté ale dodala, že tak vysokou aktivitu ruského letectva v oblasti nepozorovala od července 2015.

Ale republikánský kongresman Adam Kinzinger řekl CNN, že se Rusové „snaží ukázat zuby“ tím, že létají tak blízko amerického pobřeží a upozornil na narůstající napětí mezi oběma zeměmi.

„Byla to snaha Ruska ukázat, že jsou stále tady,“ řekl Kinzinger. „Byl to pokus dostat se co nejblíž hranic, aby viděli, jak budeme reagovat,“ dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků