Hlavní obsah
Foto: Staré Hrady

Rusko připraveno zaútočit na základny teroristů v zahraničí

Rusko je připraveno preventivně zaútočit na základny teroristů všude na světě. Podle agentury Interfax to ve středu oznámil náčelník ruského generálního štábu Jurij Balujevský. "Pokud jde o preventivní útoky na teroristické základny, podnikneme vše, abychom je  zlikvidovali všude na světě," řekl.

Foto: Staré Hrady
Rusko připraveno zaútočit na základny teroristů v zahraničí

Výběr prostředků útoku bude podle něj záležet na konkrétní situaci v "daném regionu". "Neznamená to však, že Rusko provede jaderné útoky," uvedl generál.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov při své cestě po Egyptě, Libanonu Sýrii a Izraeli zdůraznil při jednáních, že terorismus nezná hranice, a proto je nutné, aby se mezinárodní společenství proti němu spojilo. Vyjádření solidarity by měla vystřídat akce. Předcházet by jí měla koordinace bezpečnostních služeb a uzavření kanálů, jimiž jsou financováni. Podle Lavrova je také nutné přesně definovat termíny terorismus a teroristický akt.

Odměna za Basajeva a Maschadova

Ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) vypsala ve středu odměnu 300 miliónů rublů (asi 270 miliónů korun) za informace vedoucí k dopadení vůdců čečenských rebelů Aslana Maschadova a Šamila Basajeva.

Bezpečnostní síly odmění podle ruských tiskových agentur jakékoli informace vedoucí k "neutralizaci" čečenských vůdců.

Osobám, které poskytnou informace o bývalém čečenském prezidentovi a nyní vůdci separatistů Maschadovovi a o polním veliteli Basajevovi, zaručuje FSB anonymitu. 

Ruské úřady oba viní z toho, že stojí za teroristickým útokem na školu v severoosetském Beslanu z minulého týdne, který si vyžádal 326 mrtvých a 727 zraněných.

Identifikováno 12 teroristů

Vyšetřovatelé již identifikovali těla 12 z třicítky teroristů, kteří minulý týden obsadili školu. Náměstek ruského generálního prokurátora Sergej Fridinský uvedl, že někteří z identifikovaných členů komanda se účastnili také červnového útoku v Ingušsku, vedeného čečenským předákem Šamilem Basajevem, při kterém zahynulo 88 lidí.

Podle generálního prokurátora Vladimira Ustinova, citovaného agenturou AFP, zabily speciální jednotky celkem 32 teroristů.

:. Vyšetřovatelé snímají otisky prstů jednomu ze zabitých teroristů. Ve škole pokračuje odklízení trosek. Více ve fotogalerii.

Ustinov, který o vyšetřování beslanského krveprolití informoval prezidenta Vladimira Putina, rovněž uvedl, že teroristé se krátce před obsazením školy 1. září sešli v lese. Ke škole pak odjeli ve vojenském nákladním autě a ve svou džípech, vezoucích zbraně a munici. Ke škole přijeli, když svítalo, poté vjeli do dvora. Uvnitř už měli připraveny další zbraně a výbušniny. Budovu následně zaminovali. Měli zjevně "dobré technické znalosti", uvedl Ustinov.

Prokurátor se odvolával na svědectví přeživších rukojmích a slova jednoho z údajných členů komanda, kterého speciální jednotky zadržely živého a identifikovaly jako Nurpasu Kulajeva.

Krátce po obsazení školy podle Ustinova zastřelil předák teroristů s krycím jménem Plukovník jednoho ze svých mužů a prohlásil, že tak naloží s každým, kdo by nevykazoval známky "absolutní poslušnosti". To se týkalo i teroristů, kteří protestovali proti tomu, že rukojmími jsou děti.

Vůdce teroristů později odpálil na dálku nálož na těle dvou takzvaných černých vdov, čímž si chtěl vynutit poslušnost. Jeden z teroristů měl údajně po celou dobu nohu na spoušti výbušného systému. Kdyby ji zvedl, nálože v celé škole by explodovaly.

V pátek změnili teroristé z neznámých důvodů rozmístění bomb. Jedna přitom náhodně explodovala, ve škole nastala panika a rukojmí začali utíkat. Teroristé po nich stříleli a následoval zásah speciálních sil, vysvětlil Putinovi prokurátor.

Pátrá se po totožnosti mrtvých

V severoosetském Beslanu pokračují pohřby dalších obětí masakru.

Z více než 350 obětí jich ještě 107 není identifikováno. Proto úřady začaly s identifikací podle DNA. "Práce budou pokračovat tak dlouho, dokud nebude identifikována poslední oběť" uvedl mluvčí generálního prokurátora. "Obrátili jsme se kvůli tomu na možné rodinné příslušníky."

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků