Hlavní obsah
 

Rusko dodá Indii protiraketové systémy S-400 za pět miliard

Rusko a Indie v pátek podepsaly smlouvu o dodávce ruských systémů protivzdušné obrany S-400, jejichž hodnota činí zhruba pět miliard dolarů (téměř 112 miliard korun). Oznámil to podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Dokument byl podepsán v indické metropoli Dillí u příležitosti dvoudenní návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina.

 
Rusko dodá Indii protiraketové systémy S-400 za pět miliard

Obrana je základním kamenem diplomatických vztahů Ruska a Indie už od dob studené války. Spojené státy tehdy byly nakloněné Pákistánu, který je hlavním regionálním rivalem Indie.

Obchod s ruskými systémy S-400 ale může Indii způsobit vážný problém kvůli sankcím, jimiž USA hrozí v případě nákupu ruských zbraní. Americký Kongres totiž loni schválil zákon, jenž má Rusko potrestat za agresivní chování vůči Ukrajině a za údajné vměšování do amerických prezidentských voleb. Tento normativní akt hrozí zavedením ekonomických sankcí proti každému včetně států, kdo uzavře zbrojní kontrakt s ruskými firmami.

Indický premiér Narendra Modi podepsal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem smlouvu o dodávce ruských systému protivzdušné obrany S-400, i přes platné amerikcé sankce.

Foto: Manish Swarup, ČTK/AP

Putin a indický premiér Narendra Modi v pátek mimo jiné podepsali dokument o rozsáhlém dlouhodobém plánu rusko-indické spolupráce v řadě dalších oborů. Ruská jaderná agentura Rosatom například získala zakázku na výstavbu šesti jaderných reaktorů v Indii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků