Hlavní obsah
Chrám Vasila Blaženého v Moskvě. Foto: Maxim Shemetov, Reuters

Rusko chystá amnestii ke stému výročí bolševické revoluce

V Rusku bude vyhlášena nová velká amnestie, kterou Kreml chystá k listopadovému stému výročí bolševické revoluce. Oznámil to ruský zpravodajský server Znak a zprávu potvrdil šéf prezidentské rady pro lidská práva Michail Fedotov. Amnestie bude prý vyhlášena koncem roku, několik měsíců před prezidentskými volbami, které jsou připraveny na březen příštího roku.

Chrám Vasila Blaženého v Moskvě. Foto: Maxim Shemetov, Reuters
Rusko chystá amnestii ke stému výročí bolševické revoluce

V Rusku byly v minulých letech vyhlášeny dvě amnestie, při nichž se dostaly na svobodu tisíce odsouzených včetně některých odpůrců režimu. V roce 2013 Kreml amnestoval osoby s menším proviněním při příležitosti 20. výročí přijetí novodobé ruské ústavy, v roce 2015 následovala amnestie k 70. výročí vítězství SSSR nad nacistickým Německem. Tehdy se dostaly na svobodu i dvě vězněné členky skandální punkové skupiny Pussy Riot.

O připravované amnestii ruský tisk spekuloval už dříve. V květnu se objevily informace, že amnestie by se týkala nejen kriminálních deliktů, ale i administrativních trestů včetně postihů za pořádání nepovolených demonstrací. Trestům vězení bývají v Rusku často vystaveni opoziční aktivisté za pořádání úřady nepovolených protestů nebo za účast v nich.

O amnestii může podle ruské ústavy rozhodnout jedině hlava státu. Návrh příslušného dekretu už prý leží v kanceláři Vladimira Putina.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků