Hlavní obsah
Foto: OZC Zlaté jablko

Riceová: do 90 dní dáme Palestincům 40 mil. USD

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová v pondělí slíbila palestinskému vedení okamžitou pomoc 40 miliónů dolarů (asi 1 mld. Kč) splatnou v příštích devadesáti dnech. Zároveň řekla, že má v úmyslu jmenovat "bezpečnostního koordinátora." Ten by měl dohlížet na reformu palestinských ozbrojených sil.

Foto: OZC Zlaté jablko
Riceová: do 90 dní dáme Palestincům 40 mil. USD

Na společné tiskové konferenci s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem šéfka americké diplomacie sdělila, že USA budou v řešení izraelsko-palestinské otázky velmi aktivní. Do oblasti chce americká ministryně vyslat monitorovací skupiny dohlížející na vývoj situace.

Abbás iniciativu Washingtonu přivítal a znovu vyzval Izrael, aby se do mírového úsilí zapojil. Vyslovil rovněž naději, že setkání na egyptské půdě s Arielem Šaronem posunu celou záležitost kupředu. [celá zpráva]

Americký prezident George W. Bush v poselství o stavu unie před několika dny slíbil, že požádá Kongres o 350 miliónů dolarů (asi 8,7 mld. Kč) pro palestinskou samosprávu na politickou reformu a reformu bezpečnostních sil. Část sumy by měla být vynaložena rovněž na "vytvoření pracovních sil a výstavbu infrastruktury".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků