Hlavní obsah
 

Protesty nekončí. Ve Francii vyšly do ulic žluté vesty, dochází k potyčkám

Po celé Francii se v sobotu opět - stejně jako o předchozích dvanácti sobotách - konaly demonstrace příznivců protivládního hnutí žlutých vest. Byly však neorganizované, poznamenané vnitřními rozpory a nejasného rozsahu, napsala agentura AFP. Protesty doprovázejí potyčky. Pařížská policie ohlásila přes 20 zadržených.

 
Protesty nekončí. Ve Francii vyšly do ulic žluté vesty, dochází k potyčkám

O minulých dvou sobotách ochabující hnutí opět poněkud nabralo na síle. Minulý víkend v celé Francii vyšlo podle francouzského ministerstva vnitra do ulic 58 600 lidí, zatímco zástupci hnutí hovořili o 116 tisíc demonstrantech. Demonstranti měli i v sobotu na sobě reflexní vesty, které se staly symbolem jejich hnutí.

Aktuální akce byly opět rozptýleny po celé zemi. V pyrenejském městě Pau se ráno zúčastnilo protestního pochodu kolem 150 lidí, v Angoulême na západě země asi dvě stovky, informoval na svém webu deník Le Figaro. Další shromáždění se konají v Lyonu, Bordeaux, Toulouse, Montpellier, Lille, Nantes, Rennes, Caen či v Brestu.

Na pařížské Champs-Élysées se v sobotu sešlo několik tisícovek demonstrantů, kteří se následně vydali na průvod městem. Končit má na Martově poli u Eiffelovy věže. Před Vítězným obloukem, který 1. prosince protestující poničili, v sobotu stála dvě ozbrojená vozidla.

Potyčky před parlamentní budovou

Demonstranti provolávali slogany kritizující policejní násilí nebo ministra vnitra Christophea Castanera, jehož kontroverzní návrh zákona proti výtržníkům schválilo nedávno Národní shromáždění. Norma dává prefektům stojícím v čele regionů právo zakázat jednotlivcům účast na demonstracích.

Právě před budovou parlamentu se v sobotu odehrály potyčky mezi demonstranty a policií, při kterých si jeden aktivista patrně vážně poranil ruku. Muže s obvázaným předloktím z místa vyvedli hasiči. Přesná příčina zranění není jasná.

Demonstranti podle AFP močili na plot kolem rekonstruované budovy a pokusili se svrhnout hrazení chránící vchod do poslanecké sněmovny. Pořádkové síly na to reagovaly mimo jiné slzným plynem. Pařížská policie hlásí přinejmenším deset zadržených.

„Nesmíme polevit, musíme zvítězit, pokud máme v této zemi dosáhnout větší sociální a fiskální spravedlnosti,“ citovala AFP 63letého demonstranta, který držel transparent s nápisem „Vraťte nám ISF“. ISF je zkratka pro solidární daň z bohatství, kterou loni vláda zrušila.

Od pohonných hmot k obecnému protestu

Minulý týden se demonstrace soustředily právě do hlavního města, kde se podle úřadů sešlo na 10 500 lidí. Přívrženci hnutí tak chtěli vzdát poctu zraněným ze svých řad a také demonstrovat jednotu.

Příznivci hnutí žlutých vest protestují proti vládě a prezidentovi Emmanuelu Macronovi každou sobotu od 17. listopadu loňského roku. Původně byl jejich hněv namířen proti plánovanému zdražení pohonných hmot, postupně se ale cíle hnutí měnily. Nyní kritizují žluté vesty mnoho různých aspektů reformní politiky současné vlády.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků