Hlavní obsah

Před soudem zazněl záznam z letadla uneseného al-Kajdá

Nahrávky z letadla uneseného příslušníky al-Kajdá 11. září 2001, které havarovalo v Pennsylvánii, zazněly ve středu při procesu se Zacariasem Moussaouim ve virginské Alexandrii. Tento Francouz marockého původu je jediným souzeným v souvislosti s teroristickými útoky. Porota má rozhodnout, zda dostane doživotí nebo smrt.

Před soudem zazněl záznam z letadla uneseného al-Kajdá

Bylo to poprvé, co byla tato nahrávka přehrána před veřejností. Žaloba doufá, že emotivní důkazy pomohou Moussaouiho poslat na smrt.

Bylo slyšet hlas z kabiny boeingu: "Prosím, prosím, nezraňujte mě. Bože, už ne." Krátce poté třikrát zaznělo: "Nechci umřít." Slyšet byl kapitán: "Tady je kapitán. Máme na palubě bombu. Vracíme se na letiště. Chtěli bychom, abyste si sedli a zůstali v klidu." Cestující se snažili zachovat klid.

Únosci mluvili arabsky. Tlumočník přeložil jejich slova: "Ve jménu Alláha nejslitovnějšího". Pak byly slyšet vzdechy a steny a stroj se obrátil do Washingtonu. Arabský hlas řekl: "Všechno je v pořádku, skončili jsme."

Pak se cestující pokusili dostat do kabiny a překazit úmysly únosců. Jeden ze čtyřiceti pasažérů vyzval ostatní k akci.

Den předtím žaloba ukázala porotě také záběry obětí, které uhořely po pádu letadla do budovy Pentagonu. Moussaoui se usmíval a pak vykřikl: "Příště celý Pentagon."

Slovo dostane obhajoba

Od čtvrtka bude mít slovo obhajoba a své argumenty může přednést i obžalovaný. Podle advokátů je Moussaoui duševně nemocný.

Moussaoui je jediným člověkem, který byl v USA obžalován v souvislosti s teroristickými útoky z 11. září 2001. V době útoků však byl ve vazbě. Vzbudil podezření, když se chtěl naučit létat s Boeingem 747, ale neměl zájem přistávat.

Obviněný přiznal členství v teroristické organizaci al-Kajdá, byť původně tvrdil, že s útoky z 11. září neměl nic společného. Nakonec prohlásil, že měl 11. září 2001 unést páté letadlo a letět s ním do Bílého domu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků