Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Poslední dekáda bude nejteplejší v historii měření, varovali meteorologové

Poslední desetiletí bude téměř s jistotou tím nejteplejším v historii měření. Uvedla to v úterý Světová meteorologická organizace (WMO) ve své výroční zprávě o stavu klimatu, která byla zveřejněna na okraj klimatické konference OSN v Madridu. Zpráva je dalším důkazem toho, že se globální teploty zvyšují, napsala agentura AP.

Ilustrační foto Foto: Fabrizio Bensch, Reuters
Poslední dekáda bude nejteplejší v historii měření, varovali meteorologové

Světová meteorologická organizace uvedla, že data o teplotě z let 2015 až 2019 a z let 2010 až 2018 ukazují, že období „jsou téměř jistě nejteplejší pětiletkou a dekádou v záznamech“.

Organizace zprávu označila za předběžnou, protože přesná data za poslední rok budou k dispozici až za několik měsíců. I tak ale uvedla, že se očekává, že rok 2019 bude druhý nebo třetí nejteplejší.

WMO dodala, že trend oteplování pokračuje: „Od osmdesátých let je každá následující dekáda teplejší než předchozí.“

Klimatické změny jsou hlavním zdravotním rizikem v 21. století

Světová zdravotnická organizace WHO v této souvislosti v úterý varovala, že klimatické změny mají negativní dopad na lidské zdraví. Kvůli změnám klimatu podle ní více lidí trpí tepelným stresem, extrémními výkyvy počasí i nemocemi, které přenáší komáři.

„Klimatická krize si vybírá svou daň na zdraví. Proč? Protože naše plíce, náš mozek, naše oběhová soustava velmi trpí jevy, které jsou příčinou klimatických změn,“ uvedla podle ČTK ředitelka odboru životní prostředí, klimatických změn a zdraví ve WHO Maria Neiraová. Za „naprosto pobuřující“ označila skutečnost, že jen procento prostředků vynaložených na boj s klimatickými změnami putuje do zdravotnictví.

„WHO považuje klimatické změny za možná největší zdravotní riziko 21. století,“ uvedl odborník zdravotnické organizace Diarmid Campbell-Lendrum. Podle něj musíme snížit emise oxidu uhličitého, jinak budeme dál ničit zásoby jídla, pitné vody a ovzduší, tedy „vše, co potřebujeme k udržení dobrého zdravotního stavu populace“.

Světová zdravotnická organizace podle Campbella-Lendruma odhaduje, že ročně zemře kvůli znečištění ovzduší přes sedm milionů lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků