Hlavní obsah
Německá parlamentní delegace v Sýrii Foto: Profimedia.cz

Politici AfD vyrazili do Sýrie, chtějí si udělat vlastní úsudek o situaci v zemi

Skupina členů protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) se vydala do Sýrie, aby na místě posoudila bezpečnostní situaci v zemi. Na Facebooku to v úterý oznámil člen delegace, která se setkala i s velkým muftím šajchem Ahmadem Hasúnem, jenž před sedmi lety hrozil Západu sebevražednými útoky. AfD dlouhodobě usiluje o zařazení Sýrie na seznam bezpečných zemí, aby Německo mohlo zpět do vlasti deportovat odmítnuté syrské žadatele o azyl.

Německá parlamentní delegace v Sýrii Foto: Profimedia.cz
Politici AfD vyrazili do Sýrie, chtějí si udělat vlastní úsudek o situaci v zemi

Cílem delegace, jejímiž členy jsou poslanci Spolkového sněmu a zemského sněmu Severního Porýní-Vestfálska, je podle jejího člena Christiana Blexe udělat si vlastní obrázek o „skutečné situaci v Sýrii“, což podle něj zpravodajství německých médií neumožňuje. AfD dlouhodobě označuje německá média za neobjektivní.

Sedm politiků AfD se na soukromé návštěvě Damašku setkalo mimo jiné s muftím šajchem Ahmadem Hasúnem, který v roce 2011 hrozil Evropě a Spojeným státům, že v případě intervence do jeho země vyšle na Západ sebevražedné atentátníky.

Takové bylo setkání s Ahmadem Hasúnem. Ten podle Blexe vyzývá Syřany v Německu, aby se vrátili.

„Jeho Excelence je přesvědčená, že se 70 procent syrských uprchlíků vrátí zpět do Sýrie. Vyzývá všechny syrské uprchlíky, aby se vrátili do vlasti,“ napsal po setkání na Facebooku Blex.

Na rozdíl od Halabu (Aleppo) či Homsu byl Damašek, který politici AfD zatím navštívili, z velké části ušetřen následků válečných operací.

Damašek stojí za návštěvu, píše Blex.

AfD v listopadu v německém parlamentu vyzvala, aby Berlín uzavřel s Damaškem dohodu a začal do země deportovat všechny syrské uprchlíky. Situace v rozsáhlých částech Sýrie se podle strany totiž „podstatně zlepšila“. Návrh vyvolal u ostatních parlamentních stran kritiku.

Syřané tvoří v posledních letech největší skupinu žadatelů o azyl v Německu. Loni jich o mezinárodní ochranu v zemi požádalo téměř 50 tisíc. Celkem jich od počátku války v Sýrii do Německa uprchlo kolem 700 tisíc. Od roku 2012 Německo nikoho do Sýrie nedeportovalo a nehodlá tak učinit přinejmenším do konce letošního roku.

AfD se dlouhodobě staví proti migraci. V loňských zářijových volbách získala 12,6 procenta hlasů a stala se třetí nejsilnější stranou v německém parlamentu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků