Hlavní obsah
Nová radnice na Marienplatz Foto: Ivana Kvasnicová

Palestinci žádají na Izraeli širší propouštění

Palestinská vláda požaduje širší propouštění palestinských vězňů držených v izraelských žalářích, než jaké v neděli po bouřlivé debatě odsouhlasil kabinet židovského státu. Po rozhovorech s izraelským ministrem spravedlnosti Tommym Lapidem to v pondělí prohlásil palestinský ministr pro vězeňství Hišám Abd ar-Razzák.

Nová radnice na Marienplatz Foto: Ivana Kvasnicová
Palestinci žádají na Izraeli širší propouštění

Izrael drží asi 6500 Palestinců - od pachatelů drobné kriminality přes lidi vězněné bez jakéhokoliv obvinění či rozsudku až po pachatele teroristických útoků. Na základě nedělního výnosu vlády má na svobodu vyjít asi 350 osob vyhovujících následujícím kritériím:

:. jde o lidi do 18 a přes 60 let věku

:. "nemají ruce od krve", jak Izraelci nazývají pachatele a přímé organizátory gerilových a teroristických útoků proti Izraelcům a Židům; Izrael jich drží asi 2000 a podle listu Ha'arec patří 720 resp. 344 z nich k islamistickým skupinám Hamás a Islámský džihád a 136 k marxistické Lidové frontě pro osvobození Palestiny

:. nejedná se o aktivisty hnutí Hamás a Islámský džihád ani jiných skupin odmítajících tzv. mírový proces

Právě poslední podmínku Abd ar-Razzák kritizoval. "Naše vláda je zodpovědná za celý palestinský národ, nejsme vládou jen jedné strany."

Islámský džihád a Hamás před dvěma týdny vyhlásily příměří s podmínkou, že budou propuštěni všichni Palestinci a v neděli v reakci na izraelský krok oznámily, že klid zbraní jsou skutečně připraveni přerušit.

Radikálové čekají odměnu za příměří

Izraelský list The Jerusalem Post upozornil, jaké pohnutky vedou k důrazu na širší propouštění palestinský establishment. "Palestinská vláda musí Hamásu a Islámskému džihádu splatit jejich dluh za ochotu k příměří," řekl The Jerusalem Post nejmenovaný palestinský zdroj. Navíc je potřeba utnout neustávající výzvy k pomstě mučedníků a rodin vězněných Palestinců. Bez těchto dvou věcí bude pokračovat násilí."

Navíc zejména věznění aktivisté Hamásu a Islámského džihádu jsou v Izraeli považováni za teroristy, zatímco v palestinských očích se jedná o válečné zajatce a bojovníky za svobodu - tedy osoby, které by logicky měly být na konci konfliktu bez výjimky propuštěny.

Šéf palestinského uprchlického tábora Dahajša Muhammad Laham listu The Jerusalem Post řekl: "Vy Izraelci jste učinili všechno možné, abyste osvobodili tři své vojáky chycené libanonským hnutím Hizballáh. Kvůli pouhým třem vojákům jste se obraceli na Američany i Syřany, abyste dosáhli svého. U nás je to stejné, ale jde o tisíce lidí."

Šaron s návrhem málem pohořel

Izraelský premiér Ariel Šaron v neděli ve vládě desítky minut prosazoval omezené propouštění vězňů s argumentem, že chce-li Izrael dosáhnout míru, musí i tímto krokem podpořit palestinského premiéra Mahmúda Abbáse. Přesto Palestinci kritizované propouštění málem neprošlo, a to paradoxně kvůli jeho údajné "benevolenci".

První hlasování skončilo poměrem deset hlasů ku deseti (při dvou absencích) a ministr Lapid z centristické strany Šinuj emotivně varoval, že takto to bude Izrael, kdo v očích světa  už v zárodku zadusí obnovený mírový proces. Vsazením nové podmínky, že při propouštění "bude bráno v potaz palestinské naplňování vlastních závazků" (zejména zastavení teroru), se podařilo dosáhnout poměru 13 ku devíti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků