Hlavní obsah
Maďarský premiér Viktor Orbán Foto: Darko Vojinovic, ČTK/AP

Orbán chce od Evropské unie uhradit polovinu nákladů na hraniční plot

Maďarský premiér Viktor Orbán požádal Evropskou unii o uhrazení poloviny nákladů na stavbu plotu, který Maďarsko vybudovalo na svých jižních hranicích, aby zabránilo ilegálnímu pronikání migrantů na své území. Podle úřadů výdaje činily kolem 440 miliónů eur (11,5 miliardy korun). Informovala o tom v pátek agentura AP. EU je připravena jeho žádost posoudit.

Maďarský premiér Viktor Orbán Foto: Darko Vojinovic, ČTK/AP
Orbán chce od Evropské unie uhradit polovinu nákladů na hraniční plot

Příslušný dopis, datovaný 31. srpna 2017, odeslal předseda maďarské vlády předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudeu Junckerovi. Uvádí v něm, že ploty postavené v roce 2015 chrání nejen Maďarsko, „nýbrž celou Evropskou unii proti záplavě ilegálních migrantů”.

Orbán přitom podle AP napsal, že Evropa potřebuje projevit solidaritu s maďarským úsilím ochránit hranice, a ne jen s Řeckem a Itálií, tedy se zeměmi, které nesly hlavní nápor migrační vlny.

Mluvčí Evropské komise Alexander Winterstein poznamenal, že pokud Maďarsko nyní žádá nad už poskytnuté evropské prostředky další dodatečnou podporu, je komise připravena žádost posoudit a v případě potřeby a v souladu s unijními pravidly pomoci. Zdůraznil však, že unijní exekutiva výstavbu plotů na vnější hranici EU nefinancuje.

Dvojí bariéra stojí na délce deseti kilometrů.

Foto: MTI

Vedoucí představitelé Evropské unie kritizují Maďarsko za nedostatečný projev solidarity, protože odmítá na své území vpustit žadatele o azyl, kteří by měli být přemístěni z Řecka a Itálie, dokud nebude rozhodnuto o jejich žádosti o udělení azylu.

Anketa
Měla by EU uhradit Maďarsku část nákladů za plot, který země vybudovala kvůli ilegálnímu pronikání migrantů?
Ano
97.7 %
Ne
2.3 %
Celkem hlasovalo 1429 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků