Hlavní obsah

Olympijský oheň pro únorové hry v Soči už hoří

Olympijský oheň pro zimní hry v Soči byl 131 dní před zahájením v neděli zapálen ve starověké Olympii. Štafeta s pochodní urazí 65 000 kilometrů a bude nejdelší v historii zimních olympijských her. Soči bude 22. zimní hry hostit od 7. do 23. února příštího roku.

Olympijský oheň pro únorové hry v Soči už hoří

Tradičnímu rituálu v chrámu bohyně Héry přálo počasí, takže mohla být pochodeň zapálena pomocí zrcadla a slunečních paprsků. Slavnostního aktu se v dějišti antických her vždy ujímá herečka představující nejvyšší kněžku. Náhradní oheň, který byl pro jistotu zažehnut při sobotní generálce, nakonec díky příznivým podmínkám nebyl potřeba.

Zapalování olympijské pochodně doprovázejí různé rituály.

Foto: Thanassis Stavrakis, ČTK/AP

Pochodeň převzal jako první osmnáctiletý řecký sjezdař Joannis Antoniu, členů štafety bude celkem 14 000. Jako první z Rusů byl vybrán slavný hokejista Alexandr Ovečkin z Washingtonu Capitals. Ten si do Řecka odskočil ze závěrečné přípravy před startem NHL. Pochodeň navštíví celkem 2900 měst, procestuje devět ruských časových pásem a všech 83 tamních regionů.

Do pořadatelské země oheň dorazí v neděli 6. října speciálním letadlem do Moskvy. Následně bude cestovat 123 dní po zemi, železnici, ve vodě, na saních tažených sobem, po horách, ve vzduchu, v letadle i ve vesmíru.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Olympijské zázemí v Soči

Video: Reuters

Dlouhá pouť skončí po čtyřech měsících 7. února 2014, tedy v den zahájení her na Olympijském stadionu v Soči. Kdo tam oheň zapálí, je tradičně zatím tajemstvím.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků