Hlavní obsah

Největším zlem jsou podle průzkumu Írán a USA

Nejhoší vliv na svět má Írán, na druhém místě jsou Spojené státy. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu veřejného mínění pro BBC. Na pozitivní stupnici stojí nejvýš Evropa, za ní je Japonsko. Oproti roku 2004 klesla ve světě důvěra v Rusko a Čínu.

Největším zlem jsou podle průzkumu Írán a USA

Země v anketě hodnotilo od loňského října do letošního ledna přes 39 000 lidí ze 33 států, včetně největších evropských zemí, mimo jiné Německa, Británie, Ruska a Polska.

Podle odborníků se do výsledků průzkumu promítá nedůvěra ve vlády, které podporují podezřelé jaderné aktivity - což je případ Íránu. V případě klesající obliby Číny a Ruska zase hraje zřejmě roli jejich příklon k autoritářství. Spojené státy si svou pozici vysloužily pravděpodobně hlavně ochotou okupovat jinou zemi bez mezinárodního souhlasu.

Írán je vůbec nejhůř hodnocen v Německu, kde ho negativně posoudilo 84 procent účastníků průzkumu. Hned po Němcích Íránu nejméně důvěřují Američané. Jako na zemi s pozitivním vlivem na Írán hledí Afghánci, Indonésané, Iráčané a Číňané.

V roce 2004 byly nejhorší USA

V roce 2004 první místo mezi státy s nejnegativnějším vlivem na svět zaujímaly USA, které se tentokrát dostaly na druhou příčku jen proto, že byl mezi hodnocené země nově přiřazen Írán. Obliba USA ale stále klesá, nejvíce ve Francii a Británii. Pozitivně USA hodnotí Filipínci (85 procent), Nigerijci, Afghánci, v Evropě zejména Poláci. Oproti roku 2004 si USA polepšily v Rusku a Turecku.

Sympatie ve světě ztrácí Čína i Rusko. V roce 2004 Čínu hodnotilo kladně 13 zemí, tentokrát jenom osm. Vůči Rusku klesá pozitivní hodnocení hlavně v Evropě. Nejvíc jsou Rusku nakloněny Čína, Írán a Nigérie.

Velmi kladně je ve světě hodnocena Evropa jako celek. V žádné z 33 zemí nepřevládá negativní pohled na starý kontinent. Z mimoevropských států Evropa "skórovala" nejvíc v Jižní Koreji a mnoha afrických státech.

Japonsko dostalo pozitivní hodnocení v 31 ze 33 zemí, jediné dvě výjimky jsou Jižní Korea a Čína.

Steven Kull, ředitel programu, který se zabývá mezinárodním hodnocením regionů, řekl, že dobrý výsledek Evropy a Japonska v průzkumu zřejmě odráží umírněnost v prosazování moci v těchto částech světa.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků